Асоціація міст України відстоювала інтереси громад

З метою інформування громад-членів Асоціації міст України щодо відстоювання інтересів місцевого самоврядування в бюджетному процесі доводимо до Вашого відома інформацію щодо проведеної роботи в зазначеному напрямі.

Асоціація брала активну участь у підготовці законопроектів «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (№ 7116) та «Про Державний бюджет України на 2018 рік» (№ 7000) починаючи з серпня 2017 року, та їх доопрацюванні до другого читання. В результаті дій АМУ у Законі України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» в розрізі всієї країни :

Не допущено:

- перекладання на місцеві бюджети фінансування пільг населенню на оплату житлово-комунальних послуг (7 млрд. грн.) та погашення заборгованості із таких послуг, що виникла в попередніх бюджетних періодах (2,5 млрд. грн.);

- перекладання на рівень міст обласного значення утримання ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації (технікуми, коледжі, училища);

- вилучення з сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад 10 % екологічного податку.

Забезпечено:

- включення всіх місцевих бюджетів в систему перерозподілу додаткової дотації на утримання закладів освіти та охорони здоров’я;

- врегулювання проблеми заборгованості місцевих бюджетів за середньостроковими позиками, отриманими місцевими бюджетами в 2009 – 2014 роках (обсяг – 9 млрд. грн. у 332 місцевих бюджетах) шляхом її списання;

- отримання з 1 січня 2018 року місцевими бюджетами 5% рентної плати за користування надрами.

Збережено:

- на 2018 та 2019 роки норму щодо зарахування до бюджетів місцевого самврядування 13,44% акцизного податку з пального;

- діючий механізм горизонтального вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів;

- Державний фонд регіонального розвитку в обсязі 6 млрд. грн.;

- субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці в тарифах у розмірі 1 млрд. грн.;

- субвенцію обсягом 1,9 млрд. грн. на розвиток інфраструктури всіх 665 ОТГ;

- передбачено нову загальнодержавну цільову програму «Питна вода України» (200 млн. грн.), а також збільшено на 100 млн. грн. фінансування Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.

Вперше:

- передбачено нове джерело доходів для всіх бюджетів місцевого самоврядування – плата за видачу ліцензій з лотерей;

- при розрахунках показників базової та реверсної дотацій враховано внутрішньо-переміщених осіб;

- врегульовано питання щодо застосування вимог регуляторного законодавства до рішень про встановлення місцевих податків і зборів;

- переведено на прямі міжбюджетні відносини 299 об’єднаних територіальних громад, у яких відбулися вибори.

Асоціацією міст України гарантує, що і в подальшому буде проводитись робота щодо відстоювання інтересів місцевого самоврядування з метою нарощування ресурсної бази громад, продовжуватиметься реалізація децентралізаційної реформи та забезпечуватиметься врахування думки громад.

Виконавчий директор Асоціації міст України

Олександр Слобожан