Новації у сфері застосування РРО

248124

Головне управління ДПС у Рівненській області звертає увагу платників податків на ключові новації законів «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» та «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» (закони  № 128-IX та № 129-IX від 20.09.2019).

Етапи переходу до програмних РРО у 2020 році

• з 01 січня 2020 року - програмний РРО може використовуватись в тестовому режимі (для виявлення зауважень).  Буде наданий безкоштовно ДПС України. Апаратні РРО використовуються в робочому режимі.
  • з 19 квітня 2020 року - програмні РРО можуть використовуватись в повнофункціональному, робочому режимі. Апаратні РРО використовуються в робочому режимі.
  • з 1 жовтня 2020 року - програмні і апаратні РРО використовуються в робочому режимі.

Суб’єкти господарювання, на яких буде поширений обов’язок по застосуванню РРО до 01 жовтня 2020 року

РРО застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами - підприємцями), які здійснюють:

• реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
  • реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я.

Суб’єкти господарювання, на яких буде поширений обов’язок по застосуванню РРО з 01 жовтня 2020 року по 01 січня 2021 року

РРО застосовуються платниками єдиного податку ІІ – IV груп (ФОП), які здійснюють:

• реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
  • реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
  • реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
  • роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79КВЕД);
  • діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена пунктом 11статті 9 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
  • діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
  • діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10КВЕД);
  • реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

З 01 січня 2021 року використання РРО обовязкове для всіх платників єдиного податку другої, третьої та четвертої груп.

РРО не потрібно використовувати спрощенцям 1 групи (річний дохід до 300 тис. грн), а також фізичним особам, які продають на ринку власні вживані речі або продукти власного підсобного господарства.

!!!  У разі перевищення платником єдиного податку другої – четвертої груп (ФОП) в календарному році обсягу доходу 1 млн.грн. застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим.

Застосування РРО починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку".

Нові закони про РРО відкрили можливість використовувати замість традиційних спеціальні програми призначені, для реєстрації розрахункових операцій. Таку програму можна буде встановити на будь-який гаджет, у тому числі і на смартфон. При цьому закон прямо зобов’язує контролюючий орган забезпечити безкоштовне програмне рішення для використання суб’єктом господарювання. Тобто, безкоштовним буде не тільки скачування самої програми, але і її підтримка.

ВАЖЛИВО !!!

• Для використання програмного РРО обов’язковою є наявність електронно-цифрового підпису
  • Використання апаратного РРО також передбачає роботу з електронними документами

Механізм “кеш-беку”

Суть кешбеку в тому, що коли покупець придбав товар або послугу на суму понад 850 грн, він може перевірити чек на фіскальному сайті. Якщо чек виявиться не фіскальним (тобто, дані про продаж товару не надіслані до податкової служби), то клієнт має право подати скаргу через власний електронний кабінет та повернути 100% вартості придбаних товарів або послуг.

• Для подання скарги про недійсний фіскальний чек заявник має ідентифікувати себе через приватну частину Електронного кабінету
  • Оскаржувати чек можна за умови загальної суми покупки понад 850 гривень
  • Застосувати штраф лише по факту надходження скарги буде неможливо - податкові органи мають довести, що продавець дійсно допустив порушення – встановити відсутність або недостовірність такого розрахункового документу
  • Податкова служба, в першу чергу, оцінюватиме достовірність документів, доданих до скарги
  • Якщо в результаті перевірки ДПС цей факт підтвердиться, підприємець заплатить штраф в розмірі 150% від вартості товару, проданого не по чеку
  • Гроші надійдуть покупцю лише після сплати штрафу продавцем.

На офіційному веб-порталі Державної податкової служби України розміщено новий банер «Новітні РРО», який містить актуальні матеріали та документи щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій та новацій у вказаній сфері. У банері також розміщено відповіді на питання, які найбільш цікавлять бізнес та громадськість.

Головне управління ДПС у Рівненській області