Обережно – небезпечна піротехніка!

В Україні також щорічно від вибухів петард та феєрверків зазнають поранень тисячі людей, виникають пожежі. Кількість таких випадків збільшується напередодні та під час Новорічних і Різдвяних свят, коли біля ялинок і просто на вулицях запалюються бенгальські вогники, влаштовуються феєрверки.

Особливу небезпеку несуть собою різноманітні салюти, ракети, феєрверки та петарди. Купуючи піротехнічні іграшки, ми не задумуємося про небезпеку, яку несе необережне поводження з ними. Палаючі ракети залітають на балкони квартир, на дахи будівель, іноді розбивають вікна в будинках та спричиняють пожежу. Щорічно святкова піротехніка забирає 5-6 людських життів, рахунок тяжкопоранених йде на сотні, а травмованих – на тисячі.

Що насамперед потрібно знати при купівлі петард, хлопавок, бенгальських вогнів тощо? Як уникнути біди, не зіпсувати свята собі й іншим?

Під час придбання в торгівельній мережі піротехнічної продукції необхідно:

 1. вимагати від продавця представлення копії сертифіката якості виготовлювача і сертифіката відповідності, виданого повноважним органом країни-виробника (постачальника);
 2. перевірити наявність на піротехнічному виробі або його упаковці інформації про термін придатності виробу або його гарантійний термін. пам’ятати, що при кожному піротехнічному виробі в обов’язковому порядку повинна бути інструкція із застосування (експлуатації), що містить текст про небезпеку піротехнічного виробу та обмеження за віком споживача щодо його застосування.

Інструкція може бути нанесена на корпусі піротехнічного виробу або його споживчій упаковці українською (російською) мовою, а також прикладена до піротехнічного виробу за умови наявності на ньому та в інструкції однозначних ідентифікаційних ознак.

При використанні піротехнічних виробів можуть виникнути різні фактори, які несуть у собі небезпеку для оточуючих. Знання цих факторів дозволяє значно підвищити безпеку громадян.

Тому, існують загальні правила, які обов’язково необхідно виконувати:

 • не можна носити піротехнічні іграшки у кишенях;
 • не можна спалювати їх у багатті;
 • не можна розбирати вироби та піддавати їх механічним впливам;
 • не можна працювати з піротехнічними виробами у нетверезому стані;
 • не палити, працюючи з піротехнікою;
 • зберігати піротехнічні вироби у недоступному для дітей місці;
 • не допускати відкритого вогню в приміщенні, де зберігаються вироби;
 • зберігати їх на значній відстані від нагрівальних приладів;
 • пам’ятайте, що піротехнічні вироби бояться вологи — це може позначитись на їх роботі;
 • якщо піротехнічні вироби відсиріли, не сушити їх на батареях опалення або печах;
 • не використовуйте піротехнічні вироби для бешкетування, застосовуйте їх тільки за призначенням.

Щоб уникнути травм та нещасних випадків і щоб свято не скінчилося трагічно, необхідно пам’ятати про небезпеки, які несуть з собою феєрверки та петарди. Дотримуйтесь правил поводження з ними і тоді прийдешні свята будуть по-справжньому безпечними та принесуть очікувану радість і щастя.

Андрій Мощук,
заступник завідувача обласних та м. Рівне курсів
2 категорії НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області