Славне місто Костопіль. Перша декомунізація
22 червня 1941 року німецькі війська перейшли кордон Радянського Союзу, 1 липня – вони зайняли місто Костопіль. Цього ж року, у період короткого безвладдя у Костополі, з 25 по 30 червня, було сформовано українську адміністрацію та народну міліцію, які мали допомагати німцям встановлювати новий порядок на зайнятих територіях.
2 липня за наказом окупаційної влади українську адміністрацію почали формувати офіційно. Головою Костопільської округи було призначено Володимира Стефановича, заступником – греко-католицького священика В. Данилевича, який мав парафію у селі Великі Селища на Костопільщині. Секретарем управи була призначена Галина Гайденко, яка виконувала і функції перекладача. Посадником міста Костополя (міським головою) призначили Володимира Шпилькіна.
У перші дні війни фашисти в Костополі надовго не затримались, пішли далі на схід, залишивши в місті одного старшину «Ортскомендатури» і кілька вояків, які не втручались у діяння української адміністрації, а тільки допомагали їй бензином для транспорту та видавали необхідні документи, посвідки та перепустки.
Одним з доручень окупаційної влади було проведення показової декомунізації вулиць та міських об’єктів, більшість з яких й отримали нові назви. Слід зазначити, що за перейменування відповідала українська міська управа.
Зокрема, нові назви отримало ряд центральних вулиць на яких розміщувалися головні установи та організації Костополя. Так, сьогоднішню вулицю «1 Травня» було перейменовано на «вул. Петлюри». Нинішня вулиця Незалежності отримала назву «вул. Шевченка». Центральна вулиця міста отримала назву «вул. Перемоги». Незмінними нова влада залишила назви вулиць Складова, Рівненська, Фабрична, Шкільна, Торгова
Список урядів підприємств Державних і приватних Костопільської округи (матеріали з Рівненського обласного державного архіву)
№ п/п Назва уряду – підприємства – адреса.
1. Міська управа – вул. Перемоги
2. Окружна управа – вул. Шевченка
3. Державний банк – вул. Шевченка.
4. Районна управа – вул. Коновальця.
5. Контора закупу і збуту – вул.Коновальця.
6. Пошта – вул. Виговського.
7. Гебітсляндвірт – вул. Шкільна.
8. Уряд праці – вул. Шевченка.
9. Постерунок жандарм. – вул. Петлюри.
10. Команда окружн.жандарм. – вул. Шевченка.
11. Німецька поліція – вул. Коновальця.
12. Над лісництво – вул. Складова.
13. Організація «Тодт» – вул.Коновальця.
14. Транспортний відділ «Ост» – вул.Перемоги.
15. Банк праці – пров. Скарбовий.
16. Масло союз – вул. Петлюри.
18. Заготлен – вул.Рівененська.
19. Контора закупу сировини вул.Рівненська.
20. Тартак № 1 – вул. Складова.
21. Тартак № 2 – вул. Фабрична.
22. Фарнірний завод – вул. Петлюри.
23. Окружне товариство «Просвіта» – вул. Шевченка.
24. Міський клуб – вул. Виговського.
25. Окружний Союз кооперативів – пров. Скарбовий.
26. Друкарня – вул.Торгова.