Держава скоротила освітню субвенцію на 20%: що зміниться для Костопільської громади
Цього року Костопільська громада недоотримала 14 мільйонів субвенції для закладів освіти.
Підготовка до розподілу субвенції відбувалася в умовах війни, масових міграцій вчителів та школярів. Кількість учнів зменшилася на 5%, відтак було скорочено і субвенцію. Зекономлені гроші Міністерство освіти України спрямувало на потреби ЗСУ.
У 2023 році із державного фінансування вилучено додаткові години на окремі предмети, факультативні курси, індивідуальні заняття тощо. Зменшився ресурс і на зарплатню вчителям. Адже вони отримують заробітну плату саме із освітньої субвенції.
«При розрахунку освітньої субвенції враховують такі чинники як загальна фактична кількість учнів в класі, розрахункова наповнюваність, навчальні плани. Однак фактична кількість ставок педагогічних працівників не враховуються при розподілі субвенції»,- каже начальник управління освіти Олена Дідух.
Проблема низької наповнюваності класів притаманна, здебільшого, сільським школам. Там ситуація була завжди складною, а з початку повномасштабного вторгнення стала ще гіршою.
Багато сімей виїхали за кордон. У класах міських шкіл навчається по 25-30 учнів. Тоді як в сільських, буває, клас складається із декількох учнів. А чим нижча наповнюваність класів у школі, тим менше коштів для утримання виділяють із державного бюджету.
Тому керівництво громади спільно із директорами закладів освіти продовжують аналізувати ефективність діючої шкільної мережі щодо формування оптимальної мережі закладів загальної середньої освіти, що буде найкраще забезпечувати освітні потреби учнів.