єВідновлення: стартували перші виплати за заявами в Дії
В Україні стартували перші виплати грошової допомоги на ремонт житла у межах програми єВідновлення. У Дії з’явилася можливість не тільки повідомити про пошкоджене житло, а й направити заяву про отримання коштів для ремонту. За цей час подали 17 687 заяв.
Хто отримав вже кошти?
Кошти отримають вісім заявників із Ірпінської громади (Київщина) та Селидівської громади (Донеччина).
Чи існують обмеження на витрати коштів?
Люди зможуть витратити отримані гроші на дрібний ремонт власного житла, пошкодженого під час війни. Також одержані кошти можна витратити на будівельні матеріали в магазинах чи послуги підрядників, які є учасниками програми єВідновлення.
Старт виплат у тій чи іншій громаді можливий лише після створення комісій, які займаються верифікацією пошкоджень. Саме вони розглядають заяви громадян.
Нагадуємо:
Хто може отримати гроші за програмою?
Скористатися послугою можуть українці, чиє житло було пошкоджено внаслідок бойових дій та підлягає відновленню.
Хто може подати заявку?
Право на отримання компенсації мають громадяни України, чиє житло пошкоджене внаслідок боїв і підлягає відновленню. Визначена пріоритетна черга, за якою розподілятимуть кошти:
- учасники боїв;
- люди, які отримали інвалідність унаслідок війни;
- ветерани війни;
- члени сімей загиблих військових;
- мобілізовані;
- багатодітні родини;
- люди з інвалідністю першої та другої груп;
- батьки-вихователі дитбудинків сімейного типу;
- опікуни та піклувальники;
- прийомні батьки та патронатні вихователі;
- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.
Особи, які не входять до цих категорій, претендують на отримання коштів за "живою чергою".
Не можуть претендувати на виплату люди, які перебувають під санкціями або мають судимість за злочини проти національної безпеки, та їх спадкоємці.
Як стати учасником програми?
Щоб стати учасником програми, слід подати заяву в "Дії". Згодом така можливість буде доступна в центрах надання адмінпослуг, у нотаріусів та в управліннях соціального захисту.
У "Дії" в розділі "Послуги" треба обрати програму, повідомити про пошкоджене майно, вказати тип, площу, адресу об'єкта, контактні дані, за наявності додати фото та описати пошкодження.
Після цього потрібно перейти до розділу "Подати заяву про виплату".
Далі слід очікувати дзвінка від місцевої влади для огляду комісією майна і встановлення суми допомоги. Після цього в "Дію" прийде сповіщення про рішення комісії.
Яку суму можна отримати?
Сума грошової допомоги визначається індивідуально і залежить від складності пошкоджень. Однак максимальний розмір виплати не може перевищувати 200 тис грн.
Комісія від місцевої влади огляне житло і встановить суму. Для цього є спеціальний чек-лист, у якому прописана середня вартість тих чи інших робіт, необхідних для відновлення житла.
Наприклад, заміна віконного блока з урахуванням підвіконних дощок оцінена 5 250 грн.
Куди надійдуть кошти?
Щоб отримати кошти, потрібно відкрити рахунок "єВідновлення" в одному з банків-учасників програми. Наразі їх сім: Приватбанк, Monobank, "Сенс банк", А-банк, ПУМБ, Sportbank та izibank.
Загальні умови однакові в усіх банках. Відрізняються лише відсотки кешбеку, який може отримати клієнт під час оплати, та додаткові бонуси.
- Приватбанк: 15% кешбеку (максимум 1,5 тис грн на клієнта, нараховуються протягом трьох місяців після отримання виплати);
- Monobank: 5% кешбеку та участь у розіграші двокімнатної квартири;
- "Сенс банк": 1% кешбеку від банку та 1% – від "Епіцентру";
- А-банк: 10% кешбеку від "Епіцентру" на перші 5 тис грн і 2% – на наступні, участь у розіграші 1 млн грн;
- ПУМБ: до 1,5 тис грн кешбеку та бонусні 500 грн від банку;
- Sportbank: 5% кешбеку на категорію "Ремонт" (максимум 500 грн в місяць) та розіграш сертифікату на 10 тис грн на ремонтні роботи;
- izibank: 7% кешбеку та участь у розіграші 10 сертифікатів по 30 тис грн, на побутову техніку або електроніку.
Витратити кошти за призначенням потрібно протягом року. Якщо цього не зробити, залишок повернеться до державного бюджету.