Реформа старшої школи: що зміниться для учнів громади?
Реформування старшої школи є одним з етапів реформи освіти, яка почалася в Україні у 2017 році і має назву Нова українська школа (НУШ). Учні навчатимуться у початковій школі (1-4 класи), середній школі (5-9 класи) та у профільних ліцеях (10-12 класи).
Випускники 9 класів обиратимуть, як далі вчитися, в академічному ліцеї або закладі професійного спрямування. В академічному ліцеї підлітки навчатимуться і готуватимуться до вступу в заклади вищої освіти. Вони матимуть вибір профілів навчання та можливість обирати додаткові предмети, які їх цікавлять. Міносвіти працюватиме над тим, щоб забезпечити академічні ліцеї обладнанням для кабінетів і лабораторій.
У професійному коледжі старшокласники паралельно з повною загальною середньою освітою опановуватимуть професію, яка користується попитом на ринку праці. Предмети будуть повʼязані з майбутньою кар’єрою.
Обов'язковим для всіх закладів освіти залишиться вивчення української мови і літератури, історії України, англійської мови та математики, фізичної культури й «Захисту України».
МОН збирається запровадити в школах посаду карʼєрного радника - фахівця, який консультуватиме підлітків та займатиметься їхнім супроводом у процесі визначення та професійного становлення.
У 10 класі учні матимуть змогу змінити профіль навчання, якщо зрозуміють, що помилилися з вибором. Адже в 10 класі буде найменше профільних уроків і найбільше - обовʼязкових для всіх. В 11–12 класах кількість профільних предметів та предметів на вибір зросте.
Пілотний проект цієї реформи розпочнеться 1 вересня 2025 року в окремих ліцеях країни, а 1 вересня 2027 року перший потік НУШ почне вчитися в 10 класі за новими підходами.
«Робоча група із запровадження реформи старшої школи працює в Костопільській громаді. Ми розробляємо стратегію розвитку освіти в громаді та напрацьовуємо шляхи поетапного переходу до реалізації реформи старшої школи. Згідно з рішенням Рівненської обласної ради, закладами профільної освіти у нашій громаді обрано ліцеї №3 та №6», — повідомила начальник управління освіти Костопільської міської ради Олена Дідух.