Як Центр соціальних послуг допомагає людям у скрутних життєвих обставинах
Відділення соціальної роботи та соціального супроводу сімей та осіб - одне з трьох базових відділень Центру надання соціальних послуг Костопільської міської ради. Надає послуги близько 40 категоріям людей, які через певні обставини опинилися у скруті і потребують допомоги: самотні люди похилого віку, особи з інвалідністю, внутрішньо переміщені, багатодітні, особи з числа дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, безхатченки, умовно засуджені, постраждалі від насильства та інші. Ніхто не знає, як повернеться життя кожної людини, іноді у скрутних життєвих обставинах опиняються люди та сім’ї, у яких раніше все було гаразд. Тоді на допомогу приходить фахівець з соціальної роботи.
«Наші фахівці працюють в Костополі та в усіх десяти старостинських округах громади. У великих округах – один працівник, у малонаселених фахівець працює на кілька округів, виїжджаючи у села протягом тижня. Наші фахівці співпрацюють зі старостами округів, послуги надають в залежності від потреб сім’ї чи людини, яка опинилася у скрутних обставинах. Дізнаємося про це з різних джерел: у селах люди часто самі розповідають про те, що сталося, старості чи нашому фахівцю, у місті інформація надходить на наш робочий чи кризовий телефон, або поліція повідомляє, або «швидка» допомога. Часто надходять повідомлення від закладів освіти та служби у справах дітей», - розповіла заступник директора комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Костопільської міської ради Олена Гаврилюк.
Незрячий двічі погорілець
У відділ соціального захисту зателефонував військовослужбовець, який перебуває на службі, і повідомив, що його батько потребує постійного догляду. Інший син бив батька, донька в росії, з нею немає зв’язку. Після лікування літнього чоловіка помістили у паліативний заклад у селі Зірне. У цей час син, котрий бив його, спричинив у їхньому будинку пожежу, і хата згоріла. Сина за підозрою у скоєнні сімейного насильства та інших злочинів помістили у СІЗО, а бездомному тепер чоловікові стали шукати пансіонат для літніх людей. Поки підійшла черга, його тимчасово помістили до іншого родича, але і там сталася пожежа. Урешті незрячого двічі погорільця працівники Центру соціальних послуг разом із сином-військовослужбовцем влаштували у благодійний пансіонат.
«Цей чоловік не пиячив, колись мав хорошу сім’ю, про яку жодного поганого слова ми не почули. Але так склалося його життя на схилі літ. Ми вели його справи близько пів року. У супроводі фахівців надали йому медичну допомогу, допомогли відновити деякі документи, супроводжували у Зірне, організовували медобстеження, влаштували на проживання у пансіонат. А його син-військовослужбовець наразі оформлює відпустку», - прокоментувала Олена Гаврилюк.
Родичі лежачої хворої не віддавали її документи
До центру соцпослуг звернувся чоловік і повідомив, що зникли документи його цивільної дружини, лежачої хворої. У цієї жінки був єдиний син від першого шлюбу, мешкав у сусідньому під’їзді зі своєю дружиною та дитиною. Документи матері були у нього. Після смерті сина невістка відмовилася видати їх власниці, через це неможливо ні оформити субсидію, ні звернутися за будь-якими послугами. Заявляти в поліцію чоловік цієї жінки не хотів, бо він знав, де документи, дружина була проти поліції, тому звернулися до фахівця з соціальної роботи.
«Ми не можемо вимагати документи, але пообіцяли посприяти. Тут було два шляхи: поновити усі документи, але це вимагало часу і грошей, або знайти підхід до невістки й переконати її видати папку з документами. На поновлення коштів не було, то ж ми надали послугу представництва інтересів, співпрацювали з працівниками поліції, які зуміли переконати невістку. Усі ці бесіди зайняли багато часу, та результату було досягнуто: за посередництвом фахівця з соціальної роботи документи повернули власниці, субсидію оформили. Посприяли огляду жінки вдома сімейним лікарем та оформили їй соцпослугу догляду вдома», - розповіла завідувач відділення Ірина Явич.
Чоловік ліг на тротуарі, бо «хотів померти»
Днями Центр соціальних послуг одержав повідомлення з поліції, що на вулиці Рівненській на тротуарі лежить старший чоловік, вставати відмовляється, бо хоче вчинити самогубство: замерзнути на смерть. Поліцію викликали працівники «швидкої», яка приїхала на виклик до цього чоловіка. Поверхневий огляд показав, що екстреної госпіталізації він не потребує, водночас іти додому відмовляється. Чоловіка посадили в автомобіль «швидкої» й викликали поліцію, а поліція – працівників Центру.
«Тут ідеться про послугу екстреного втручання. Поїхали на місце фахівець із соціальної роботи з психологом, там нас зустріли питанням, чи ми привезли їсти. Зазначу, що Центр соціальних послуг харчуванням не забезпечує. Але у цьому випадку психолог, окрім того, що стабілізувала емоційний стан чоловіка, усе ж за власні кошти купила йому їжу. Він нарешті погодився повернутися у свій будинок і розповів, нібито йому не завжди приносять пенсію і він не має за що їсти, раніше була пожежа і в будинку холодно, тому хоче піти з життя», - розповіла Олена Гаврилюк.
Соціальні фахівці з’ясували, що пенсію цьому чоловікові нараховують та виплачують вчасно, заборгованості немає, відмов від одержання коштів теж немає. Наступного дня соціальні фахівці в обумовлений час принесли чоловікові клунки з одягом з банку одягу центру, харчі з дому принесли. Але вдома його не застали. Залишили записку, що приходили. Сім’я у нього є, про цю ситуацію їй відомо. Якщо у цього чоловіка знову виникнуть проблеми, що потребуватимуть втручання, залучатимуть відразу родичів.
Чим допомогли внутрішньо переміщений одинокій матері з дітьми
Жінка з інвалідністю з трьома дітьми приїхала в Костопіль з Донеччини у 2022 році. Спочатку вони мешкали в гуртожитку, у місці тимчасового поселення. Там жінці допомагали готувати їжу, була пральна машинка, вона одержувала допомогу в побуті. І, варто зауважити, так їй було навіть краще.
Коли постало питання пошуку постійного житла, вона знайшла частину будинку в Костополі, дітей оформили на навчання у спецшколу. Невдовзі зі школи повідомили, що ці діти брудні та занедбані, жебракують. Коли соціальний фахівець прийшла до цієї жінки додому, санітарні умови вжахнули. При цьому мама дітей жодної проблеми у своєму способі життя не бачила і казала, що насправді все робить, як треба. Та власники житла її виселили.
«Тут збіглося кілька складних життєвих обставин: внутрішньо переміщена, багатодітна мати-одиначка, у якої проблеми з виконанням батьківських обов’язків. Звичайно, що на всі ці факти ми повинні реагувати, а внутрішньо переміщені – на особливому контролі, за них ми звітуємо окремо. Насправді ця жінка добре до дітей ставиться і не бачить проблем у своєму способі життя. Вона сама виросла в такій родині і вважає, що так нормально. Коли її з дітьми та собакою виселили, вона звернулася у відділ соцзахисту, а звідти інформація надійшла до нас: потрібно терміново шукати нове житло. Разом знайшли стару хату в селі, залучили рятувальників, щоб обстежили димохід та допомогли відремонтувати грубку. Поступово ця жінка зрозуміла, що від неї вимагається, санстан у домі покращився, на рекомендації реагує, діти навчаються, на вихідні приїздять додому. Це тривала робота з соціального супроводу родини: наша працівниця регулярно перевіряє, чи готує ця жінка їсти, чи прибирає, чи витрачає кошти, виділені державою, за призначенням, чи працює над підвищенням батьківського потенціалу. Ми продовжуємо роботу з цією сім’єю», - каже Олена Гаврилюк.
Директор школи повідомила, що учениця не ходить до школи
Кілька років тому директор однієї з сільських шкіл повідомила, що учениця з невідомих причин більше 10 днів не приходить на навчання і що про неї жахливі речі розповідають: буцімто ночує не вдома, а в якогось хлопця, і що її начебто силоміць вивозили в ліс.
«Одержавши повідомлення, Центр надання соцпослуг має записати короткий зміст звернення, коли й від кого надійшло або що воно анонімне. Маємо 5 днів на вжиття заходів, якщо ситуація не кризова. Якщо кризова, тобто коли є загроза здоров’ю чи життю, заходи вживаємо негайно. У цьому випадку в село виїхала мультидисциплінарна команда. Спілкувалися з дівчиною, з її батьками, з директоркою школи. І виявилося, що школярка вигадала усю «жахливу» історію про себе крім того факту, що не ходила до школи - про це повідомила адміністрація. Вона хотіла привернути до себе увагу, бо батьки розлучилися. Ми вжили комплекс заходів послуги соціального супроводу, щоб стабілізувати ситуацію у сімʼї та частково розв’язати проблему. Пізніше, усе ще неповнолітньою, вона завагітніла, вийшла заміж і живе тепер сім’єю з чоловіком та дитиною», - розповіла фахівець з соціальної роботи Оксана Алексієнко.
«У разі потреби і якщо сім’я погоджується, ми укладаємо договір про надання соціальних послуг. Отримання соцпослуг є добровільним. Обов’язкове надання послуг - у разі загрози життю чи здоров’ю дитини, особам, до яких застосовуються заходи пробаціії, якщо порушують права особи, яка перебуває під опікою. Якщо дитина систематично не відвідує школу без поважних причин - це може потягнути адміністративне стягнення з батьків за неналежне виховання», - доповнила Олена Гаврилюк.
Комунальна установа «Центр надання соціальних послуг» Костопільської міської ради надає соціальні послуги особам та сім’ям, які належать до вразливих груп населення чи опинилися у складних життєвих обставинах. Робочий тел. +380969394045.
Кризовий телефон для невідкладної допомоги +380973076090
Адреса: м.Костопіль, вул.Сарненська, 15.