Кожен підпал трави – це шкідливі викиди і смерть!
Кількість випадків підпалів сухостоїв з настанням теплої погоди значно зросла. Щодоби у Рівненській області фіксують по 40-50 пожеж в екосистемах, спричинених людською недбалістю та нерозумінням наслідків. Через неконтрольоване поширення вогню загоряються будинки людей та господарські будівлі. Рятувальники, у тому числі й костопільські, цілодобово і без вихідних працюють на гасінні таких пожеж, ризикуючи життям на витрачаючи величезні ресурси.
Палити суху траву, залишки рослинності, сміття та побутові відходи заборонено! Порушення цих вимог тягне за собою штраф від 1530 до 4590 гривень, а для посадових осіб – від 4590 до 15 300 гривень. Від початку року на паліїв у Рівненській області складено 17 адміністративних протоколів.
Неосвічені люди вважають, що випалювання трави – це підготовка ґрунту під посіви, насправді ж ніякої користі від паління трави немає. Через засмічені узбіччя доріг та вихлопи від автомобілів на траву та ґрунт осідають важкі метали. При горінні вони утворюють до 70 хімічних сполук, у тому числі ті, що викликають ракові та алергічні захворювання. Забруднення повітря шкодить комахам, які зимують у верхніх шарах ґрунту, та тваринам, зокрема, молодняку їжаків, зайців – пожежі несуть їм смерть. Суха тепла погода сприяє неконтрольованому поширенню вогню, масштаби та наслідки таких пожеж передбачити неможливо.
Якщо на 10 березня 2024 року площа пожеж сухостоїв на Рівненщині становила 4,5 га, то на 10 березня 2025 року – 263 га.
Рятувальники закликають не палити сухостої, не знищувати вогнем природу та не наражати на смертельну небезпеку тварин та людей.