Чому деякі батьки не займаються вихованням дітей і як їм допомагають фахівці із соціальної роботи
Найчастіше діти страждають у сім’ях, де батьки зловживають алкоголем чи психотропними речовинами. Однак обставини бувають різні, і причини недогляду за дітьми також. У будь-якому разі діти не повинні страждати. Якщо така інформація надходить у комунальну установу «Центр надання соціальних послуг» Костопільської міської ради, його працівники приходять на допомогу.
Коли працівникам Центру стало відомо про скрутну ситуацію молодої мами з числа внутрішньо переміщених осіб, дівчину взяли під соціальний супровід. З’ясувалося, що вона приїхала з матір’ю до нас, тікаючи від війни. Познайомилася тут з хлопцем, поїхала жити до нього в сусідню громаду і в 17 років народила дитину. Батько дитини намагався в усьому контролювати дівчину, врешті вона його покинула й повернулася з однорічною дитиною до матері, котра мешкає в Костопільській громаді.
«Те, що ця дівчина з числа внутрішньо переміщених - не основна причина її складних життєвих обставин, адже вона сама в дитинстві не отримувала належного батьківського піклування з боку матері. Дитині виповнився рік, у юної мами був протермінований паспорт, вона не оформила жодну допомогу, яка їй належить: ні при народженні дитини, ні як ВПО, ні як малозабезпечена, ні як одинока мама. Не було й декларації на дитину з сімейним лікарем. Фахівець із соціальної роботи Центру допомогла молодій мамі оформити усі належні їй виплати та дала практичні поради, як налагодити побут і доглядати за дитиною. Для малечі знайшли ліжечко, візочок, зібрали необхідні речі. Мама йде на контакт, старається виконувати настанови», - розповіла завідувач відділення соціальної роботи та соціального супроводу сімей та осіб Центру Ірина Явич.
Перебуває під соціальним супроводом і матір 6 дітей з числа ВПО. Жінка не могла самостійно організувати свій побут, завдяки індивідуальному підходу та клопіткій роботі фахівця із соціальної роботи, вона змінилася: прибирає, готує їсти, стежить за тим, щоб діти відвідували школу.
Комусь досить поради, як це робити, комусь треба показати на практиці або попередити про наслідки за невиконання батьківських обов’язків. Але при систематичній роботі спосіб життя таких сімей змінюється на краще.
Працівники Центру надання соціальних послуг кажуть, що позитивний результат навіть від приходу до приходу фахівця із соціальної роботи – це вже хороший показник для таких сімей. Адже не усі вони сприймають таке втручання та допомогу позитивно. Деякі погоджуються і нічого не роблять, деякі лаються й агресивно сприймають будь-яке втручання у їхнє життя. При цьому працювати вони не бажають, хочуть лише регулярно отримувати натуральну та грошову допомогу. Тому з цим також треба не перестаратися, а дати зрозуміти, що для поліпшення потрібні зусилля самої людини, яка опинилася у скруті.
«Проблема не завжди у грошах чи бажанні одержати вигоди за рахунок дітей. Є люди, які нічого не отримують, навіть ті виплати, на які вони мають право. Деякі мої колеги ведуть сім’ї, де батьків пам’ятають ще дітьми, адже їхні батьки також перебували під соціальним супроводом. Хай там що, але діти не повинні страждати. Наші зусилля у таких випадках спрямовані саме на захист інтересів дітей», - розповіла також Ірина Явич.
Зазвичай соціальний супровід триває пів року, може бути й рік, у дуже складних сім’ях супровід здійснюють і довше.
Іноді супровід надають батькам з дітьми, чиї дружини померли. У такій ситуації опинилася родина, де мама трьох дітей зловживала спиртним. Дітьми займався батько, допомагала бабуся. Через наслідки алкоголізму 28-річна мама померла. Працівники Центру вели соціальний супровід цієї родини - тато добре дає раду собі і своїм дітям.
Також соціальні послуги отримує батько, який сам виховує 9 дітей. Цей чоловік одружився з жінкою, яка мала трьох дітей, у шлюбі народилося ще шестеро. Невдовзі після смерті мами троє старших втратили й рідного батька, опіку над ними оформив вітчим. Незважаючи на труднощі, ця велика сім’я дає собі раду та має підтримку фахівців Центру.
Якщо Вам чи Вашим знайомим потрібна допомога та підтримка звертайтеся за адресою:
м. Костопіль, вул. Сарненська, 15, тел. 0969394045