СТАТУТ Костопільської міської територіальної громади
СТАТУТ
Костопільської міської територіальної громади
(Код ЄДРПОУ 04057669)

м. Костопіль - 2025
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення Костопільської міської ради
від 11 вересня 2025 року № 2188
СТАТУТ
Костопільської міської територіальної громади
Стаття 1. Загальна характеристика Костопільської міської територіальної громади.
1. Костопільська міська територіальна громада (далі – Територіальна громада) утворена відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 722-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Рівненської області» шляхом приєднання до Костопільської міської територіальної громади територій громад Великомидської, Великостидинської, Гутянської, Золотолинської, Маломидської, Малостидинської, Пеньківської, Підлужненської, Пісківської та Яполотської сільських рад Костопільського району Рівненської області.
Відповідно до пункту 6 територія Костопільської міської територіальної громади згідно з Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» входить до складу Рівненського району Рівненської області.
2. Територіальна громада є суб’єктом публічного права.
Територіальній громаді належить право комунальної власності на майно, у тому числі грошові кошти.
Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо Територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування в межах повноважень та у спосіб визначені чинним законодавством України.
3. Територіальна громада має єдиний представницький орган – Костопільську міську раду (далі – Рада).
Перші місцеві вибори депутатів до Костопільської міської ради (представницького органу) Територіальної громади відбулися 25 жовтня 2020 року.
4. Адміністративним центром Територіальної громади є місто Костопіль.
5. Центральними садибами Костопільської міської ради є адміністративні будівлі, що розміщені в місті Костопіль по вул. Свободи, 3 та по вул. Незалежності, 7.
6. До складу Територіальної громади увійшли: місто – Костопіль та 29 сільських населених пунктів: Брюшків, Велика Любаша, Великий Мидськ, Великий Стидин, Волиця, Гута, Жалин, Збуж, Золотолин, Комарівка, Корчів’я, Космачів, Ледне, Майдан, Малий Мидськ, Малий Стидин, Мар’янівка, Моквинські Хутори, Олександрівка, Осова, Пеньків, Підлужне, Пісків, Рокитне, Рудня, Тростянець, Трубиці, Яполоть, Яснобір.
7. У Територіальній громаді сформовано 10 старостинських округів: Великомидський, Великостидинський, Гутянський, Золотолинський, Маломидський, Малостидинський, Пеньківський, Підлужненський, Пісківський та Яполотський.
8. Населення Територіальної громади станом на 01.01.2023 складає 43,3 тис. осіб, у т. ч. міське населення (м. Костопіль) – 30,8 тис. осіб., сільських населених пунктів – 12,5 тис. осіб.
9. День Костопільської міської територіальної громади визначається окремим рішенням Ради.
Стаття 2. Межі території громади її географічне положення.
1. Територія Територіальної громади є нерозривною, її межі визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад Територіальних громад, що приєдналися.
2. За адміністративно-територіальним устроєм територіальна громада входить до Рівненського району Рівненської області і межує:
- на заході – з Волинською областю;
- на півночі – Вараським та Сарненським районами Рівненської області;
- на сході – з Малолюбашською та Малинською сільськими територіальними громадами Рівненського району;
- на півдні – з Головинською та Деражненською сільськими територіальними громадами Рівненського району.
3. Територіальна громада розташована у центральній частині Рівненської області у західній частині правобережного Полісся, в межах Поліської низовини.
Територія громади охоплює Костопільську рівнину і займає площу 654,67 км2 та складає 9,07% площі Рівненського району, 3,26% площі Рівненської області.
Землі сільськогосподарського призначення займають 46,02% території громади або 301 км2, ліси та лісо вкриті площі – 46,6% або 304,9 км2, забудовані та інші землі 48,8 км2.
Територія Територіальної громади відноситься до ґрунтового округу, який характеризується переважанням дерново-підзолистих ґрунтів.
Гідрографічна сітка громади представлена річкою Горинь та її найбільшими притоками: Зульня, Замчисько, Мельниця, Голубиця.
У структурі мінеральних ресурсів Територіальної громади переважають нерудні корисні копалини, зокрема базальт – сировина для будівельної промисловості. Також, на території громади залягає торф, присутні значні резерви крейди, вапняку, каоліну,
4. Відстань від міста Костополя до міста Рівного становить 36 кілометрів, до міста Києва - 340 кілометрів, до міста Львова - 255 кілометрів.
Найближчий кордон з Польщею розташований на відстані 250 кілометрів (пункт пропуску Ягодин), з Білоруссю - на відстані 119 кілометрів (пункт пропуску Городище).
5. Рішенням Ради, за погодженням із жителями населених пунктів громади, на її території можуть утворюватися функціональні зони – територіальні зони зі спеціальним статусом (історико-заповідні, історико-культурні, лісопаркові, промислові тощо).
Відповідне подання (пропозицію) вносять до Ради селищний голова, депутати ради, виконавчий комітет ради або жителі територіальної громади у порядку місцевої ініціативи.
При утворенні територіальних зон зі спеціальним статусом встановлюються вимоги щодо забудови території, функціонального призначення земель, ведення господарської діяльності та іншого використання земель, відповідно до Правил благоустрою на території Територіальної громади, які передбачають:
1) вимоги до утримання будинків і споруд;
2) вимоги до впорядкування доріг та під’їздів, місць паркування транспортних засобів;
3) вимоги до забезпечення експлуатації інженерно-транспортної інфраструктури;
4) вимоги до озеленення та впорядкування територій;
5) обмеження у використанні земельних ділянок (будівельні, інженерні, санітарно-епідеміологічні, природоохоронні, протипожежні, історико-культурні);
6) інші вимоги, які можуть бути встановлені відповідно до законодавства України.
6. Найменування та перейменування населених пунктів громади, їх ліквідація, як поселень, віднесення до окремих категорій населених пунктів, здійснюється відповідно до Закону.
7. Найменування та перейменування територіальних об’єктів територіальної громади, загальна характеристика кожного села; територіальних зон зі спеціальним статусом, вулиць, мікрорайонів, провулків, площ, парків, скверів тощо – здійснюються Радою з врахуванням думки членів територіальної громади – жителів міста або відповідного села у порядку, встановленому Радою.
Перейменування територіальних об’єктів громади здійснюється, як правило, у випадках відновлення їхніх історичних назв, історичної справедливості та відповідно до вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Присвоєння територіальним об’єктам громади, площам, вулицям імен з метою увічнення пам’яті видатних історичних, державних, військових діячів України та громади, видатних діячів науки і культури, громадських діячів, діяльність, яких сприяла прогресу людства, утвердженню загальнолюдських цінностей здійснюється тільки посмертно та з урахуванням думки жителів міста, села, площі, вулиці.
При прийнятті рішень Радою щодо увічнення пам’яті історичних осіб та подій пріоритет надається тим з них, які пов’язані з населеними пунктами Територіальної громади.
Назви територіальним об’єктам даються українською мовою з дотриманням норм українського правопису.
Стаття 3. Правова основа Статуту.
1. Статут затверджується рішенням Ради. Він підлягає реєстрації в установленому порядку і набуває чинності з моменту його державної реєстрації в органах юстиції.
2. Проект Статуту підлягає громадському обговоренню в усіх населених пунктах Територіальної громади.
3. Статут діє в просторових межах Територіальної громади. Окремі положення Статуту, відповідно до закону, можуть діяти і на території , що перебуває за межами території громади.
4. Статут відповідає положенням Конституції України, законам України, указам Президента України і постановам Кабінету Міністрів України.
5. Внесення змін і доповнень до Статуту здійснюються Радою.
6. Рішення Ради про внесення змін і доповнень до Статуту приймаються більшістю депутатів від загального складу Ради.
7. Пропозиції щодо внесення змін і доповнень до Статуту вносяться до Ради групою депутатів Ради (не менш як 1/3 від загальної кількості депутатів), міським головою або членами Територіальної громади у порядку місцевої ініціативи.
8. Зміни і доповнення до Статуту, які передбачають приведення його у відповідність до положень Конституції України та законів України, указів Президента України та постанов Кабінету Міністрів України, вносяться Радою за пропозицією міського голови у двомісячний термін після набуття чинності цими актами (або в строки, визначені цими актами). До внесення зазначених змін і доповнень до Статуту його положення, які суперечать зазначеним актам законодавства, не діють.
Стаття 4. Символіка територіальної громади.
Гербом Територіальної громади є: у золотому (жовтому) полі – зелений дубовий листок; на блакитному тлі – Архангел Михайло, який тримає спис. Золотий (жовтий) колір є символом величі та багатства, блакить символізує віру та духовність. Дубовий листок на гербі Територіальної громади підкреслює красу лісів, котрі оточують місто та деревообробне виробництво, одночасно символізуючи національно-патріотичну історію краю. Присутність дубового листка повторює елемент герба колишнього власника міста Леонарда Ворцеля. Зображення Архангела Михайла символізує Ангела-Хранителя міста, який має глибоку шану в народі і є оберегом та першим воїном з темними силами. Щит увінчаний срібною міською короною.
Хоругва Територіальної громади: квадратне блакитне полотнище, від древка до середини вільного краю відходить жовтий клин, на якому зелений дубовий листок. Символ і кольори прапора повторюють відповідний елемент та кольори герба міста і мають той же зміст.
|
|
|
|
1. Герб |
2. Хоругва |
За рішенням Костопільської міської ради з метою створення та визначення єдиного візуального стилю Костопільської міської територіальної громади може бути розроблений брендбук Костопільської міської територіальної громади. До розробки брендбуку залучаються жителі Костопільської міської територіальної громади. Проєкт брендбуку розміщується на офіційному вебсайті, сторінках Костопільської міської ради в соціальних мережах з метою одержання зауважень та пропозицій від громадськості. Разом з проєктом брендбуку розміщується інформація про спосіб надання зауважень та пропозицій від громадськості.
Логотип, розроблений як складова брендбуку, підлягає державній реєстрації відповідно до Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг».
Використання символів Костопільської міської територіальної громади, у випадках не передбачених цим Статутом, в тому числі у комерційних цілях, здійснюється виключно у випадку отримання згоди від Костопільської міської ради.
Використання символів Костопільської міської територіальної громади, незалежно від їх розмірів та техніки виконання, повинно точно відповідати кольоровим або чорно-білим зображенням, які затверджені Костопільської міською радою.
Зміст, опис та порядок використання символіки територіальних громад регламентується рішенням Костопільської міської ради.
Стаття 5. Почесні відзнаки територіальної громади.
1. З метою відзначення громадян, які своєю професійною та громадською діяльністю робили вагомий внесок у розвиток Територіальної громади, що сприяло піднесенню його авторитету на регіональному, державному та міжнародному рівнях Радою засновано звання «Почесний житель Костопільської міської територіальної громади» та нагрудний знак «За вагомий внесок у розвиток Костопільської міської територіальної громади». Медаль «За оборону рідної держави» (далі – медаль) започатковано для нагородження за мужність, самовідданість та зразкове виконання службового обов’язку з метою становлення поваги суспільства до захисників вітчизни.
2. Громадяни України, громадяни інших держав, колективи підприємств, установ і організацій можуть нагороджуватися Почесною грамотою Костопільської міської ради.
3. З ініціативи жителів громади та органів міського самоврядування Рада може заснувати й інші знаки пошани.
4. Порядок заснування почесних звань і нагрудних знаків громади, присвоєння і нагородження знаками пошани, а також статус нагороджених осіб визначаються Положенням про кожну таку відзнаку (окремо), що затверджується Радою.
Стаття 6. Загальні засади організації та функціонування системи місцевого самоврядування Територіальної громади.
1. Організація та функціонування системи місцевого самоврядування Територіальної громади здійснюється відповідно до положень Конституції та законів України, а також цього Статуту.
2. Система місцевого самоврядування Територіальної громади включає:
1) Територіальну громаду;
2) Раду – представницький орган місцевого самоврядування, що представляє Територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України;
3) міського голову, який є головною посадовою особою Територіальної громади;
4) виконавчі органи Ради (виконавчий комітет, управління, відділи, служби тощо);
5) органи самоорганізації населення.
3. Розмежування повноважень між складовими системи місцевого самоврядування Територіальної громади здійснюється згідно із законом, цим Статутом та рішеннями, прийнятими на сесії Ради, які не можуть суперечити цьому Статуту.
4. Система місцевого самоврядування Територіальної громади організовується та функціонує на принципах, передбачених Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
5. У своїй діяльності складові системи місцевого самоврядування Територіальної громади додатково дотримуються таких принципів:
ефективності - рішення, що готуються чи ухвалюються ними мають бути максимально ефективними серед можливих альтернативних рішень;
сталості - використання ресурсів Територіальної громади не може шкодити наступним поколінням;
екологічності - при прийнятті рішення має забезпечуватися його мінімальний негативний вплив на навколишнє природне середовище;
системності - кожне рішення розглядається у взаємозв’язку з іншими рішеннями в просторі та часі;
відкритості - рішення готуються та розглядаються відкрито, не може бути жодного рішення, закритого для громадськості;
громадської участі - підготовка проектів та прийняття рішень, особливо тих, що стосуються планування та використання ресурсів громади має відбуватись за умови широкого громадського обговорення та врахування інтересів Територіальної громади.
Стаття 7. Територіальна громада – первинний суб’єкт права на місцеве самоврядування.
1. Територіальна громада – первинний суб’єкт місцевого самоврядування, основний носій його функцій і повноважень. Вона може вирішувати на території громади будь-яке питання, що віднесене Конституцією та законами України до питань місцевого значення, за винятком тих, які, відповідно до принципу субсидіарності, вирішуються органами місцевого самоврядування районного та обласного територіальних рівнів.
2. Територіальна громада здійснює своє право на місцеве самоврядування безпосередньо або через утворені нею органи місцевого самоврядування та органи самоорганізації населення.
3. Жителем Територіальної громади є громадянин України, який задекларував або зареєстрував місце проживання на території Територіальної громади або фактичне місце проживання/перебування якого підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - житель, який проживає), крім військовослужбовця строкової служби, фізичної особи, яка за вироком суду перебуває у місці позбавлення волі.
4. Реєстрація осіб, які постійно чи тимчасово проживають у населених пунктах громади, здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством. Органи Територіальної громади здійснюють облік осіб, які зареєстровані на території громади та ведуть відповідні бази даних за головними категоріями населення (виборці, діти дошкільного віку, школярі, працездатне населення, зайняті, безробітні, пенсіонери тощо).
5. Територіальна громада є учасником цивільних, господарських відносин та може набувати статусу юридичної особи публічного права.
6. Територіальна громада є суб’єктом права комунальної власності, володіє, користується та розпоряджається майном комунальної власності.
7. Територіальна громада обирає Раду та міського голову, а також формує об’єкти комунальної власності.
8. Органи місцевого самоврядування територіальної громади є суб’єктами фінансово-кредитних та цивільно-правових відносин у межах, визначених законодавством.
9.До компетенції Територіальної громади входять:
1) всі питання, вирішення яких, відповідно до законів України, здійснюється на місцевому референдумі;
2) питання, віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування Територіальної громади.
10. Перелік питань, віднесених до повноважень органів місцевого самоврядування Територіальної громади, встановлюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших законів України, з врахуванням положень статті 4 Європейської Хартії місцевого самоврядування, а саме: «Органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу».
Стаття 8. Костопільська міська рада.
1. Рада є представницьким і нормотворчим органом місцевого самоврядування Територіальної громади, який здійснює від імені та в інтересах Територіальної громади функції та повноваження місцевого самоврядування. Рада складається з депутатів, обраних у порядку, встановленому Конституцією та законами України.
2. Загальний склад (чисельність депутатів) Ради відповідно до закону становить 34.
3. Строк повноважень Ради відповідно до Конституції України становить 5 років.
4. Дострокове припинення повноважень Ради може бути здійснене у випадках і у порядку, визначеному Конституцією та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
5. Завдання, функції та повноваження Ради визначаються законодавством України та цим Статутом.
6. Рада є юридичною особою, має власну печатку, рахунки у Державному казначействі України та інших фінансових установах, має право набувати від свого імені майнові та особисті немайнові права, несе відповідні обов’язки, може бути позивачем і відповідачем у судах.
7. Робочими органами Ради є її постійні й тимчасові комісії, які обираються з числа депутатів для вивчення проблем і потреб, попереднього розгляду і підготовки проектів рішень Ради. Комісії здійснюють контроль за виконанням рішень Ради та її виконавчого комітету.
8. Для забезпечення своєї діяльності Рада створює допоміжний орган – апарат Ради. Апарат Ради адміністративно підпорядкований міському голові, який спрямовує і контролює його роботу, а функціонально – секретарю ради, який безпосередньо організовує діяльність апарату. Визначення загальної чисельності апарату Ради, розмір та структура видатків на його утримання, вирішення інших питань функціонування апарату Ради здійснюються відповідно до законодавства України.
9. Видатки на забезпечення діяльності Ради передбачаються у місцевому бюджеті Територіальної громади.
10. Формами роботи Ради є її пленарні сесійні засідання та робота постійних і інших комісій Ради. Сесійні засідання Ради проводяться у приміщенні залу засідань Ради, спеціально обладнаному електронною системою голосування. Не допускається проведення сесійних засідань Ради в іншому приміщенні, якщо це не викликано надзвичайними обставинами.
11. Порядок роботи Ради визначається Регламентом Ради, який затверджується Радою у відповідності до законодавства України і не може суперечити цьому Статуту. Дотримання вимог Регламенту Ради забезпечує міський голова.
12. Сесійне засідання Ради є правомочним, якщо на ньому зареєстровано більшість від загального складу депутатів Ради. Порядок реєстрації депутатів Ради на сесійному засіданні визначається Регламентом Ради.
13. Робота постійних і інших комісій Ради може здійснюватися у спеціально відведених приміщеннях Ради.
14. Порядок підготовки, проходження, ухвалення, зберігання рішень Ради, забезпечення режиму доступу до них визначається законами України, Регламентом Ради та цим Статутом.
15. Рада на реалізацію повноважень, визначених Конституцією та законами України, приймає нормативно-правові та інші акти у формі рішень.
16. Рішення Ради приймається після обговорення більшістю голосів депутатів від її загального складу, якщо інше не встановлене законом.
Рішення Ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному вебсайті Ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід’ємною частиною протоколу сесії Ради.
17. Пленарне засідання Костопільської міської ради транслюється в мережі Інтернет у режимі реального часу, крім випадків розгляду питань, що містять інформацію з обмеженим доступом відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про доступ до публічної інформації.»
Пленарне засідання Костопільської міської ради підлягає відеофіксації з подальшим зберіганням відеозапису засідання не менше п’яти років. Відеозапис пленарного засідання Костопільської міської ради оприлюднюється в частині, що транслюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», невідкладно після закінчення засідання, але не пізніше наступного дня після проведення засідання на офіційному вебсайті Костопільської міської ради.
Визначення способу та технічних засобів трансляції пленарних засідань в мережі Інтернет, безпосереднє здійснення трансляції пленарних засідань Костопільської міської ради в мережі Інтернет, їх відеофіксації, зберігання і оприлюднення таких відеозаписів на офіційному вебсайті Костопільської міської ради, надання доступу до відеозаписів пленарних засідань Костопільської міської ради за запитом на інформацію відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» забезпечує апарат Костопільської міської ради з урахуванням вимог законодавства про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах, про інформацію та доступ до публічної інформації
18. У випадках, визначених законом та цим Статутом, рішення Ради може бути прийняте лише після проведення місцевого референдуму, громадських слухань, загальних зборів членів Територіальної громади.
19. Рішення Ради підписуються міським головою, а також особами, визначеними чинним законодавством України.
20. Рішення Ради у п’ятиденний термін з моменту його прийняття може бути зупинено міським головою і внесено на повторний розгляд Ради. У цьому разі міський голова не підписує таке рішення Ради, видає розпорядження про зупинення рішення Ради з мотивуванням таких дій та подає до Ради відповідне обґрунтування з пропозицією про скасування такого рішення в цілому, скасування частково або про внесення змін до прийнятого рішення Ради. У випадку, якщо міський голова не підписує рішення Ради, і не зупиняє його в зазначеному порядку, такі його дії можуть бути оскаржені у суді.
21. Підставами зупинення рішення Ради міським головою можуть бути:
1) порушення Радою Конституції та законів України, рішень місцевих референдумів, Статуту Територіальної громади, Регламенту Ради, рішень Ради про затвердження місцевого бюджету та щодо проектів і програм розвитку Територіальної громади, її населених пунктів;
2) виявлення порушень при підготовці тексту рішення, поданого на підпис міському голові, виходячи із співставлення тексту проекту рішення, внесеного на розгляд Ради, і стенограми засідання Ради;
3) прийняття Радою рішень з питань, які не віднесені до її компетенції ;
4) прийняття Радою рішень, виконання яких може спричинити погіршення соціально-економічної ситуації в Територіальній громаді, завдати шкоди правам та законним інтересам членам Територіальної громади;
5) випадки, коли при прийнятті рішення Ради не було повідомлено про конфлікт інтересів суб’єктів прийняття рішення.
22. У двотижневий строк Рада зобов’язана повторно розглянути рішення, зупинене міським головою, та його пропозиції. У разі, якщо Рада прийме рішення про відхилення пропозицій міського голови і підтвердить попереднє рішення двома третинами голосів від загального складу Ради, то таке рішення набирає чинності.
23. У разі, якщо Рада не розгляне у встановлений законом термін рішення, зупинене міським головою, та його пропозиції, а також у разі, якщо Рада не проголосує двома третинами голосів за відхилення зауважень міського голови чи підтвердження попереднього рішення Ради, то таке рішення втрачає чинність з дня його прийняття.
24. Рішення Ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо Радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Офіційне оприлюднення рішень Ради здійснюється у порядку, визначеному цим Статутом та Регламентом Ради.
25. Рішення Ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
26. У передбачених законодавством України випадках, а також у випадках, коли повноваження Ради може бути ефективніше реалізоване іншим суб’єктом системи місцевого самоврядування Територіальної громади, Рада може делегувати частину власних повноважень, що не є виключними, цьому суб’єкту на період повноважень Ради поточного скликання.
27. Делегування повноважень Ради здійснюється за попередньою згодою суб’єкта, якому вони делегуються. Таке делегування здійснюється на договірній основі, якщо інше не встановлено законодавством України.
28. Делегування повноважень Ради супроводжується одночасною передачею відповідному суб’єкту, коштів, матеріальних та інших ресурсів для здійснення цих повноважень.
29. Суб’єкт, якому делегуються повноваження Ради, є відповідальним, підзвітним і підконтрольним перед Радою за реалізацію делегованих повноважень.
30. Рада відповідальна, підзвітна і підконтрольна перед Територіальною громадою.
31. Міський голова періодично, але не менше двох разів на рік, через засоби масової інформації, сайт Ради, на зустрічах з представниками Територіальної громади інформує членів Територіальної громади про виконання проектів та програм соціально-економічного і культурного розвитку Територіальної громади, її населених пунктів, місцевого бюджету, звітує перед Територіальною громадою про діяльність Ради.
32. Депутат Ради є членом представницького органу місцевого самоврядування, представником інтересів Територіальної громади, інтересів виборців округу (населеного пункту громади).
33. Повноваження депутата Ради починаються з дня відкриття першої сесії Ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії Ради нового скликання, крім випадків дострокового припинення повноважень депутата.
34. Перед вступом в свої повноваження депутат складає урочисту присягу такого змісту: «Я, (прізвище, ім`я, по батькові), присягаю додержуватися Конституції України та законів України, виконувати свої обов`язки в інтересах виборців, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування, вирішення питань місцевого життя».
35. Порядок принесення депутатом присяги визначається Регламентом Ради.
36. Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, законом про статус депутата, іншими законами.
37. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках та в порядку, передбачених законом.
38. Депутат здійснює свої повноваження на громадських засадах.
39. Депутат Ради, фракція політичної партії у Раді періодично звітують перед виборцями про свою діяльність. Періодичність, порядок організації та проведення звітів депутатами встановлюється Радою.
40. Рада, інші органи місцевого самоврядування Територіальної громади створюють умови для навчання та підвищення професійної компетентності депутатів Ради.
41. Депутати Ради можуть мати помічників-консультантів, статус яких визначається законом та відповідним Положенням, затвердженим Радою. Помічники-консультанти депутата працюють на громадських засадах.
42. За пропозицією міського голови Рада таємним голосуванням з числа депутатів ради обирає Секретаря ради, який працює в Раді на постійній основі та набуває статусу посадової особи місцевого самоврядування.
43. Секретар Ради:
1) скликає сесії у випадках та у порядку, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
2) повідомляє депутатам і доводить до відома членів Територіальної громади інформацію про час і місце проведення сесії Ради, питання, які передбачається внести на розгляд Ради;
3) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації » та інших законів;
4) веде засідання Ради та підписує її рішення у випадках, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації»;
6) за дорученням міського голови координує діяльність постійних та тимчасових контрольних комісій Ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їхніх рекомендацій;
7) сприяє депутатам Ради у здійсненні їхніх повноважень;
8) за дорученням Ради відповідно до чинного законодавства та цього Статуту організовує заходи, пов’язані з підготовкою і проведенням референдумів та виборів;
9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування Територіальної громади офіційного тексту цього Статуту, інших офіційних документів Територіальної громади, її органів та посадових осіб;
10) вирішує за дорученням міського (селищного, сільського) Голови або Ради інші питання, пов’язані з діяльністю Територіальної громади та її органів;
11) у випадку відсутності міського голови виконує його обов’язки з питань діяльності Ради.
44. У Раді та її виконавчих органах може виникати конфлікт інтересів, тобто ситуація, коли рішення, яке приймається Радою, виконавчим комітетом, може мати позитивні чи негативні наслідки для приватного інтересу суб’єкта (одного із суб’єктів) прийняття рішення (депутата Ради, міського голови, інших посадових осіб органів місцевого самоврядування Територіальної громади) або його родичів (членів сім’ї, коло яких визначено Законом України «Про запобігання корупції ».
45. У разі, якщо на розгляд сесії Ради або її виконавчих органів винесене питання, яке породжує у депутатів Ради, міського голови, інших посадових осіб органів місцевого самоврядування Територіальної громади конфлікт інтересів, ці особи зобов’язані повідомити Раду, її виконавчий комітет про цей конфлікт інтересів безпосередньо на засіданні.
46. Неповідомлення депутатом Ради, посадовою особою органу місцевого самоврядування Територіальної громади про наявний конфлікт інтересів перед голосуванням при прийнятті рішення Ради, її виконавчого комітету є підставою для зупинення міським головою зазначеного рішення Ради, виконавчого комітету відповідно до положень частин 4 і 7 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стаття 9. Костопільський міський голова.
1. Міський голова є головною посадовою особою Територіальної громади.
2. Міський голова обирається повноправними членами Територіальної громади, у визначеному законом порядку, шляхом вільних виборів на основі загального, прямого, рівного виборчого права при таємному голосуванні.
3. Міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України. Не може бути обраним міським головою громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
4. Міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
5. На міського голову поширюються повноваження та гарантії депутатів місцевих рад, що передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», а також обмеження, встановлені законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», « Про запобігання корупції ».
6. Термін повноважень міського голови відповідно до Конституції України становить 5 років. Повноваження міського голови починаються з моменту оголошення територіальною виборчою комісією на пленарному засіданні Ради рішення про його обрання і закінчуються у момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до закону особи. Перед вступом у свої повноваження міський голова складає урочисту присягу такого змісту: «Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов’язки».
7. Форми роботи і повноваження міського голови визначаються Конституцією України, законодавством України, цим Статутом, Регламентом Ради.
8. При здійсненні наданих повноважень міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед Територіальною громадою, відповідальним – перед Радою, а з питань здійснення виконавчими органами Ради делегованих їм повноважень органів виконавчої влади – підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
9. Підзвітність і підконтрольність міського голови перед Територіальною громадою забезпечується обов’язком його звітуванням перед членами Територіальної громади не рідше двох разів на рік. Такий звіт повинен включати в себе інформацію про діяльність міського голови у межах його компетенції за звітний період.
10. Відповідальність міського голови перед Територіальною громадою передбачає здатність Територіальної громади прийняти рішення про його притягнення до відповідальності за неналежне виконання своїх обов’язків та з інших передбачених законом підстав у порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
11. У межах своїх повноважень міський голова видає розпорядження, що є обов’язковими для виконання на території громади.
12. У разі дострокового припинення повноважень міського голови або неможливості виконання ним своїх обов’язків його повноваження виконує секретар ради.
Стаття 10. Виконавчі органи Ради.
1. Виконавчими органами Ради (далі - виконавчі органи) є виконавчий комітет Ради (далі - виконавчий комітет), управління, відділи та інші утворені Радою виконавчі органи.
2. Структура виконавчих органів, загальна чисельність їхнього апарату, система оплати праці та розмір заробітної плати працівників виконавчих органів затверджуються Радою за поданням міського голови, з врахуванням статті 6 Європейської хартії місцевого самоврядування та чинного законодавства України.
3. Повноваження виконавчих органів визначаються законодавством та положеннями про них, затвердженими відповідними рішеннями Ради.
4. Виконавчі органи наділяються правами юридичної особи публічного права за рішенням Ради.
5. Виконавчі органи утворюються, реорганізуються та ліквідуються Радою за поданням міського голови.
Стаття 11. Староста.
1. Староста є посадовою особою місцевого самоврядування, який представляє інтереси старостинського округу (жителів одного або більше населених пунктів Територіальної громади, які не є адміністративним центром Територіальної громади).
2. Правовий статус старости визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про добровільне об’єднання територіальних громад», іншими законодавчими актами України, цим Статутом та Положенням про старосту, яке затверджується Радою.
3. При здійсненні наданих йому повноважень староста є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед жителями старостинського округу, відповідальним - перед Радою та її виконавчим комітетом.
4. Староста не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед жителями відповідного населеного пункту. На вимогу не менше половини депутатів Ради староста зобов’язаний прозвітувати перед Радою про свою роботу у будь-який визначений ними термін.
Стаття 12. Права жителів Територіальної громади на участь у вирішенні питань місцевого значення.
1. Права жителів Територіальної громади на участь у вирішенні питань місцевого значення, гарантовані Конституцією та законами України, не можуть бути обмежені цим Статутом, іншими актами органу місцевого самоврядування, його посадовими особами, іншими членами громади.
2. Процедури та правила, передбачені цим Статутом та додатками до нього, прийняті виключно з метою встановлення загальних, чітких, недискримінаційних і прозорих механізмів реалізації права участі жителів громади у вирішенні питань місцевого значення, забезпечення балансу приватних та публічних інтересів у громаді.
3. При вирішенні питань місцевого значення жителі Територіальної громади мають право:
1) подавати індивідуальні та колективні звернення органам і посадовим особам місцевого самоврядування, одержувати на них відповіді у встановлені законодавством строки;
2) бути включеними у встановленому порядку до складу консультативно-дорадчих органів при Раді та її виконавчих органах;
3) одержувати повну та достовірну інформацію про діяльність Ради, міського голови, виконавчих органів Ради та їх посадових осіб у спосіб, передбачений законодавством та іншими нормативно-правовими актами;
4) одержувати копії актів Ради, міського голови, виконавчих органів Ради та їх посадових осіб у порядку, визначеному законодавством;
5) брати участь у здійсненні контролю за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ та організацій у порядку й у формах, встановлених законодавством України;
6) брати участь у створенні та діяльності органів самоорганізації населення;
7) брати участь у розподілі частини видатків місцевого бюджету через механізм бюджетування за участі громадськості (бюджет участі);
8) бути присутніми на засіданнях Ради, її постійних комісій, виконавчого комітету в порядку, встановленому цим Статутом, регламентами Ради та її виконавчого комітету;
9) на виступ на пленарному засіданні Ради, засіданні постійної комісії у порядку, встановленому Радою, на засіданні виконавчого комітету в порядку, встановленому виконавчим комітетом;
10) на особистий прийом депутатами Ради, міським головою, іншими посадовими особами органів місцевого самоврядування;
11) на ознайомлення з проєктами актів органів місцевого самоврядування;
12) на оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування;
13) брати участь у реалізації форм участі Територіальної громади в місцевому самоврядуванні, визначених цим Статутом, а також іншими рішеннями Ради;
14) користуватися іншими правами, передбаченими Конституцією та актами законодавства України.
4. Жителі Територіальної громади мають право обирати та бути обраними депутатами Ради, міським головою, затвердженими членами виконавчого комітету чи призначеними посадовими особами Ради, бути членами комісій, робочих груп, дорадчих органів органу місцевого самоврядування з будь-яких питань розвитку громади.
5. Права жителів Територіальної громади в частині, що не суперечить Конституції та законам України, цьому Статуту, поширюються також на іноземців, осіб без громадянства та інших осіб, які на законних підставах проживають (перебувають) у межах Територіальної громади, у тому числі внутрішньо переміщених осіб.
6. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод громадян із зазначенням строку дії цих обмежень відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Стаття 13. Обов’язки жителів Територіальної громади.
1. Жителі Територіальної громади зобов’язані:
1) шанобливо ставитись до традицій, звичаїв Територіальної громади, її історії та культури;
2) проявляти повагу до вірувань, традицій, історії та самобутності етнічних, національних груп, що проживають чи на інших законних підставах перебувають на території Територіальної громади;
3) сприяти сталому розвитку громади та її населених пунктів;
4) бережливо ставитися до зелених насаджень, природних об’єктів та довкілля на території юрисдикції Територіальної громади;
5) шанобливо та ощадливо ставитися до об’єктів інфраструктури та ресурсів Територіальної громади;
6) поважати символіку Територіальної громади і використовувати її тільки відповідно до призначення;
7) реалізовувати свої права та законні інтереси з повагою до прав членів Територіальної громади та інших осіб, які на законних підставах постійно проживають в межах Територіальної громади, до інтересів держави та Територіальної громади;
8) толерантно ставитися до всіх членів Територіальної громади та інших осіб, які на законних підставах перебувають у межах Територіальної громади, незалежно від етнічного походження, віросповідання, політичних переконань тощо, утримуватись від висловлювань та дій, які містять заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини;
9) не порушувати права, свободи та законні інтереси інших членів Територіальної громади та інших осіб, які на законних підставах перебувають в межах Територіальної громади, інтереси держави і Територіальної громади.
2. Обов’язки жителів Територіальної громади, в частині, що не суперечить Конституції та законам України, цьому Статуту, поширюються також на іноземців, осіб без громадянства та інших осіб, які на законних підставах постійно проживають в межах юрисдикції Територіальної громади.
Стаття 14. Гарантії прав жителів Територіальної громади.
1. Рада, її депутати, виконавчі органи та посадові особи забезпечують реалізацію прав та законних інтересів жителів Територіальної громади у межах, визначених Конституцією та законами України.
2. Жителям Територіальної громади гарантується право на участь у вирішенні всіх питань місцевого значення, віднесених до відання територіальної громади та її органів, у порядку і формах, визначених Конституцією та актами законодавства України, цим Статутом та іншими рішеннями Ради.
3. Захист та реалізація прав і свобод людини та громадянина, які закріплені в Конституції та законах України, визначають зміст і спрямованість діяльності органу місцевого самоврядування Територіальної громади.
4. Територіальна громада забезпечує дотримання та реалізацію прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні, укріплює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.
5. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи у своїй діяльності зобов’язані надавати пріоритетне значення служінню інтересам Територіальної громади та забезпеченню усім її жителям реальної можливості реалізувати їх права.
6. Рішення та дії органів і посадових осіб місцевого самоврядування не можуть обмежувати встановлених Конституцією та законами України прав і свобод людини та громадянина.
7. Реалізація жителями Територіальної громади своїх прав, свобод та законних інтересів не повинна призводити до порушення прав і свобод інших осіб, а також інтересів Територіальної громади, суспільства чи держави у цілому.
8. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади мають законне право захисту, лобіювання, відстоювання інтересів громади та її жителів, що не суперечать Конституції та законам України.
9. Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
10. Орган місцевого самоврядування Територіальної громади залишає за собою право відстоювання інтересів жителів Територіальної громади, які опинилися за межами громади, в законний спосіб, маючи на те законні юридичні підстави, умови та засоби.
Стаття 15. Форми безпосередньої участі Територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення: загальні засади.
Безпосередніми формами участі жителів Територіальної громади у місцевому самоврядуванні є:
1) громадське обговорення;
2) громадські експертизи;
3) залучення до роботи в органах місцевого самоврядування та робота на виборних посадах місцевого самоврядування;
4) місцеві ініціативи;
5) загальні збори громадян за місцем проживання;
6) громадські слухання;
7) місцеві вибори;
8) місцевий референдум;
9) колективні або індивідуальні звернення жителів міста до органів і посадових осіб місцевого самоврядування;
10) консультації з громадськістю;
11) інші форми участі громадян у здійсненні місцевого самоврядування відповідно до положень цього Статуту.
Стаття 16. Загальні збори громадян.
- Загальні збори як форма їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення скликаються за місцем проживання громадян (збори мешканців під`їзду, будинку, кварталу, вулиці, мікрорайону, міста в цілому) для обговорення або вирішення питань міського життя. У випадках, коли організаційно й технічно неможливо провести загальні збори громадян, можуть скликатися збори (конференція) представників громадян від відповідних територіальних утворень.
- З питань, що розглядаються, загальні збори приймають рішення. Рішення загальних зборів є обов`язковими для виконання органами самоорганізації населення. Рішення загальних зборів з питань, що мають важливе значення для Територіальної громади, але віднесені до повноважень Ради, мають рекомендаційний характер.
- Порядок ініціювання, організації та проведення загальних зборів громадян за їх місцем проживання визначено в Положенні про загальні збори громадян за місцем проживання (додаток 1).
Стаття 17. Громадські слухання.
1. Територіальна громада має право проводити громадські слухання – зустрічатися з депутатами Ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких жителі Територіальної громади можуть їх заслуховувати, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.
2. Предметом громадських слухань можуть бути будь-які питання, віднесені Конституцією та законами України до відання місцевого самоврядування.
3. Проведення громадських слухань є обов’язковим перед прийняттям органами та посадовими особами місцевого самоврядування Територіальної громади рішень щодо:
1) статуту Територіальної громади;
2) затвердження рішення про місцевий бюджет на відповідний рік;
3) документів з планування розвитку Територіальної громади;
4) ставок місцевих податків та зборів, тарифів на житлово-комунальні послуги, які затверджуються селищною радою;
5) діяльності, яка справляє або може справити негативний вплив на стан довкілля Територіальної громади;
6) визначення переліку об’єктів, які не можуть бути вилучені та відчужені з комунальної власності Територіальної громади;
7) добровільного об’єднання (приєднання) Територіальних громад.
4. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов’язковому розгляду органами місцевого самоврядування.
5. Порядок ініціювання, організації та проведення громадських слухань визначається Положенням про громадські слухання в Територіальній громаді (Додаток 3).
Стаття 18. Місцеві ініціативи.
1. Місцева ініціатива – це форма участі жителів Територіальної громади у вирішенні питань місцевого самоврядування шляхом ініціювання розгляду Радою будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування.
2. Порядок ініціювання, організації збору підписів та внесення місцевої ініціативи на розгляд Ради визначається Положенням про місцеві ініціативи в Костопільській міській Територіальній громаді (додаток 2).
Стаття 19. Органи самоорганізації населення.
1. Органи самоорганізації населення є представницькими органами, які утворюються жителями Територіальної громади, що проживають в її окремих населених пунктах, які не є адміністративним центром громади або на певній території населеного пункту, для вирішення таких основних завдань:
1) створення умов для участі жителів Територіальної громади – жителів населеного пункту або відповідної території населеного пункту у вирішенні питань місцевого значення в межах Конституції і законів України;
2) задоволення соціальних, культурних, побутових та інших потреб жителів шляхом сприяння у наданні їм відповідних послуг;
3) сприяння участі жителів у реалізації проектів та програм соціально-економічного, культурного розвитку відповідної території, інших програм.
2. До системи органів самоорганізації населення Територіальної громади входять:
- селищні, сільські комітети;
- комітети мікрорайонів;
- вуличні, квартальні, будинкові комітети.
3. Організація та діяльність органів самоорганізації населення регламентується законом та Положенням про органи самоорганізації населення Територіальної громади, яке затверджується Радою.
4. Рада відповідно до закону може наділяти органи самоорганізації населення частиною своїх власних повноважень з одночасною передачею відповідних фінансів і майна, необхідних для здійснення цих повноважень, та здійснює контроль за реалізацією переданих повноважень і використанням наданих фінансів і майна.
5. Фінансовою основою діяльності органу самоорганізації населення є власні кошти, які формуються за рахунок власної економічної діяльності та добровільних внесків фізичних та юридичних осіб й інших надходжень, не заборонених законодавством, а також кошти місцевого бюджету, які можуть бути передані йому Радою для здійснення власних та переданих нею повноважень.
Стаття 20. Звернення громадян та електронні петиції як особлива форма колективного звернення.
1. Порядок звернення громадян України до органів місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права, засновником яких є Рада, їх посадових осіб визначається законом.
2. Особи, які не є громадянами України і законно перебувають у межах територіальної громади, мають таке саме право на подання звернення, як і громадяни України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.
3. Електронна петиція – це особлива форма колективного звернення громадян до органів місцевого самоврядування територіальної громади, що здійснюється через офіційний вебсайт Ради щодо будь-якого питання, котре належить до компетенції Ради та її виконавчих органів.
4. Вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до Ради та її виконавчих органів, строку збору підписів тощо визначаються Положенням про порядок подання та розгляду електронної петиції (додаток 4), адресованої Раді, її виконавчим органам, що є додатком до цього Статуту.
Стаття 21. Участь жителів Територіальної громади в консультативно-дорадчих органах, утворених при органах місцевого самоврядування.
1. За рішенням Ради, рішенням виконавчого комітету Ради або розпорядженням міського голови можуть створюватись консультативно-дорадчі органи при Ради виконавчому комітету Ради, міському голові (громадські ради, дорадчі комітети, інші), до яких входять представники інститутів громадянського суспільства, органів самоорганізації населення.
2. Персональний склад консультативно-дорадчих органів затверджується рішенням Ради, рішенням виконавчого комітету Ради, міським головою відповідно за поданнями інститутів громадянського суспільства, органів самоорганізації населення.
3. Основним завданням консультативно-дорадчих органів є підготовка пропозицій щодо вдосконалення роботи органів місцевого самоврядування Територіальної громади та їхніх посадових осіб, вдосконалення системи муніципального управління та стратегічного планування.
4. Порядок утворення та форми роботи консультативно-дорадчих органів регламентується відповідними положеннями, які затверджуються рішенням Ради, рішенням виконавчого комітету Ради міським головою відповідно.
5. Організаційне, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності консультативно-дорадчих органів здійснюється апаратом Ради.
Стаття 22. Участь жителів Територіальної громади в роботі контрольно-наглядових органах юридичних осіб публічного права, утворених за рішенням Ради.
1. Жителі Територіальної громади можуть брати участь в роботі контрольно-наглядових органів юридичних осіб публічного права, утворених за рішенням Ради на умовах, визначених відповідними актами законодавства України, з метою забезпечення прозорості й ефективності їх роботи, здійснення контролю за прийняттям рішень щодо діяльності цих осіб.
2. Порядок участі у відповідних контрольно-наглядових органах визначається нормами відповідного законодавства.
Стаття 23. Участь у розподілі коштів місцевого бюджету.
1. Участь у розподілі коштів місцевого бюджету – це демократичний процес, який надає можливість кожному жителю брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проєктів для покращення розвитку Територіальної громади та/або голосування за них. Це спосіб визначення напрямів використання видаткової частини міського бюджету за допомогою прямого волевиявлення жителів Територіальної громади.
2. Форми та порядок безпосередньої участі Територіальної громади у розподілі коштів місцевого бюджету визначаються Радою, а результати участі Територіальної громади у розподілі коштів місцевого бюджету обов’язково враховуються Радою при плануванні бюджету на відповідний рік.
3. Громадський бюджет Територіальної громади (далі – громадський бюджет) – це частина коштів місцевого бюджету, за рахунок якого здійснюється фінансування визначених безпосередньо членами Територіальної громади заходів, виконання робіт та надання послуг відповідно до оформлених в установленому порядку проєктів, що стали переможцями конкурсного відбору.
4. Кошти громадського бюджету спрямовуються на реалізацію проєктів розвитку Територіальної громади, які надійшли до Ради від жителів Територіальної громади.
5. Порядок проведення конкурсного відбору проєктів, які фінансуються за рахунок коштів громадського бюджету, визначається Положенням про громадський бюджет Територіальної громади (додаток 7).
Стаття 24. Консультації з громадськістю в Костопільській міській територіальній громаді
1. Консультації з громадськістю є однією з форм участі жителів Костопільської міської територіальної громади у місцевому самоврядуванні. Вони проводяться з метою забезпечення участі жителів територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, надання можливості для їх вільного доступу до інформації про діяльність органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, а також забезпечення гласності, відкритості та прозорості їх діяльності.
2. Основні вимоги до організації і проведення міським головою, міською радою та її виконавчими органами, старостами консультацій з громадськістю з питань, що належать до їх компетенції визначається Положенням про консультації з громадськістю в Костопільській міській територіальній громаді (додаток 5).
Стаття 25. Місцеві вибори.
1.Місцеві вибори проводяться відповідно до законів України.
2.Місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі загального, рівного та прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
3. Жителі Територіальної громади можуть у будь-який час відкликати обраних ними депутатів, або достроково припинити повноваження органів чи посадових осіб місцевого самоврядування у порядку, встановленому законами України.
Стаття. 26 Місцевий референдум.
1. Місцевий референдум є основною формою вирішення Територіальною громадою питань міського значення шляхом прямого волевиявлення.
2. Предметом місцевого референдуму можуть бути питання, віднесені Конституцією України і законами України до відання місцевого самоврядування.
3. Питання, які не можуть бути винесені на місцевий референдум, встановлюються Конституцією України та законами України.
4. Питання, що виносяться на місцевий референдум, не повинні призводити до порушення рівноправності в суспільстві, обмежувати або скасовувати права і свободи людини і громадянина, конституційні гарантії їх реалізації.
5. Рішення, прийняті місцевим референдумом, є обов'язковими для виконання на території міста і мають вищу юридичну силу стосовно актів органів і посадових осіб місцевого самоврядування.
6. Якщо для реалізації рішення місцевого референдуму потрібне прийняття іншого правового акту, орган місцевого самоврядування, до компетенції якого відноситься дане питання, зобов'язаний прийняти такий акт невідкладно, але не пізніше, ніж у місячний термін після вступу в силу рішення місцевого референдуму.
7. Порядок призначення і проведення місцевого референдуму, а також перелік питань, що вирішуються винятково на референдумі, визначається чинним законодавством України.
8. Участь у місцевому референдумі є вільною. Ніхто не може бути примушений до участі у місцевому референдумі. Нікому не може бути відмовлено в участі у місцевому референдумі, крім випадків, передбачених законом.
Стаття 27. Загальні засади звітування органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, депутатів місцевої ради перед Територіальною громадою.
1. Звітування органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб здійснюється з метою забезпечення прозорості діяльності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також інформування населення про вирішення питань місцевого значення.
2. Про свою роботу перед Територіальною громадою звітують:
1) Костопільській міський голова;
2) депутати Ради;
3) староста – перед жителями населених пунктів відповідного старостинського округу.
3. Звітування органів та посадових осіб місцевого самоврядування перед Територіальною громадою відбувається у порядку, визначеному законодавством.
4. Про місце, час і спосіб організації звітування перед Територіальною громадою уповноважена особа місцевого самоврядування або депутат (у випадку звітування депутата Ради) повідомляє не пізніше ніж за сім днів до дня звітування через місцеві засоби масової інформації та/або шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному веб-сайті Ради. Міський голова або уповноважена ним особа забезпечує невідкладне оприлюднення інформації про час та місце звітування зазначених у частині 2 цієї статті осіб на власних ресурсах Ради.
5. Відкрита зустріч з Територіальною громадою організовується та здійснюється у спосіб, який дозволяє жителям Територіальної громади поставити запитання, висловити зауваження та подати пропозиції.
6. Звітування перед Радою відбувається на її пленарних засіданнях.
7. Письмові звіти, надані особами, переліченими у п. 2 цієї статті, оприлюднюються на офіційному сайті Ради (за наявності) та розміщуються у вільному доступі у приміщенні Ради не пізніше ніж за 7 календарних днів до дати зустрічі з Територіальною громадою. Автор звіту має забезпечити його своєчасне подання уповноваженій особі Ради для попереднього оприлюднення.
Стаття 28. Звітування Костопільського міського голови.
1. Міський голова звітує перед Територіальною громадою не менше двох разів на рік до 31 березня року та до 30 вересня року, що слідує за звітним у спосіб, що забезпечує можливість жителям територіальної громади поставити запитання та отримати відповідь (скликання загальних зборів, проведення окремих зустрічей у частинах територіальної громади, колективах, організації звітування у прямому ефірі на телеканалі тощо).
2. Звітування міського голови відбувається у кілька етапів:
1) попереднє оприлюднення письмового звіту;
2) обговорення його у прямому ефірі на телеканалі;
3) проведення відкритої(-их) зустрічі(-ей) з членами територіальної громади.
3. Письмовий звіт міського голови, а також інформація про час, місце та спосіб організації звітування, розміщується не пізніше як за місяць до обговорення його в прямому ефірі на офіційному веб-сайті Ради. Окрім того, інформація про час, місце та спосіб організації звітування розміщується на дошках оголошень Територіальної громади. Також вона може поширюватися у засобах масової інформації, соціальних медіа, соціальних мережах, усіма доступними способами з метою ознайомлення з нею якомога більшої кількості жителів Територіальної громади.
4. Звіт міського голови перед Територіальною громадою включає в себе інформацію про його діяльність, а також інформацію про:
1) реалізацію стратегічних і програмних документів розвитку Територіальної громади;
2) виконання місцевого бюджету;
3) план роботи на наступний звітний період;
4) результати виконання плану роботи, оголошеного під час попереднього звітування із зазначенням вжитих заходів, а в разі невиконання (часткового виконання) попереднього плану – відповідні причини;
5) з інших питань місцевого значення.
5. Міський голова звітує про роботу виконавчих органів Ради на пленарному засіданні Ради на вимогу не менше як половини депутатів від загального складу ради в будь-який визначений ними термін.
6. Звіт міського голови перед Радою включає доповідь про його роботу та роботу виконавчих органів ради за звітний період та інформацію про хід і результати виконання місцевого бюджету, реалізацію затверджених радою стратегічних і програмних документів розвитку Територіальної громади.
7. За результатами звітування міського голови Рада може прийняти рішення, яке містить оцінку діяльності міського голови за звітний період, доручення та рекомендації, спрямовані на реалізацію повноважень міського голови тощо.
8. Витрати, пов'язані з проведенням звіту міського голови перед Територіальною громадою, здійснюються за рахунок місцевого бюджету у межах видатків, затверджених на ці цілі.
Стаття 29. Звітування депутатів Костопільської міської ради.
1. Депутат Ради щорічно до 31 березня року, наступного за звітним, зобов'язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об'єднаннями громадян, у тому числі про:
1) свою діяльність у Раді та її органах, зокрема, але не виключно, про присутність на пленарних засіданнях і засіданнях постійних та інших комісій Ради;
2) його роботу у виборчому окрузі;
3) прийняті Радою та її органами рішення, хід їх виконання;
4) про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.
5) роботу депутата Ради з виборцями (особистий прийом громадян тощо);
6) головні проблеми Територіальної громади, над вирішенням яких працював депутат (депутатські фракції, групи) Ради;
7) хід виконання передвиборної програми, виборчих обіцянок, тощо.
2. Інформація про час, місце та спосіб звітування депутата розміщується на офіційному веб-сайті місцевої ради, на дошках оголошень та поширюється іншими доступними способами, таким чином, щоб поінформувати якомога більшу кількість населення.
3. За результатами звітування депутат Ради письмово інформує Раду та виконавчі органи Ради щодо результатів обговорення звіту, зауважень і пропозицій, висловлених на адресу Ради та її виконавчих органів, а також про доручення, дані депутатові у зв'язку з його депутатською діяльністю.
Стаття 30. Звітування старост.
1. При здійсненні наданих повноважень старости є відповідальними і підзвітними Раді та підконтрольні міському голові.
2. Старости щорічно до 31 березня року, наступного за звітним, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений Радою термін, звітують перед жителями населених пунктів, розташованих на території відповідного старостинського округу.
3. Інформація про час, місце та спосіб звітування старости розміщується на офіційному веб-сайті Ради, на дошках оголошень та поширюється іншими доступними способами, таким чином, щоб поінформувати якомога більшу кількість жителів населених пунктів, розташованих на території відповідного старостинського округу.
4. Звіт старости перед жителями населених пунктів, розташованих на території відповідного старостинського округу, включає в себе, інформацію про його діяльність, відомості про:
1) реалізацію документів з планування розвитку Територіальної громади в частині, що стосується населених пунктів, розташованих на території відповідного старостинського округу;
2) виконання місцевого бюджету в частині, що стосується відповідного старостинського округу;
3) план роботи на наступний звітний період;
4) результати виконання плану роботи, оголошеного під час попереднього звітування із зазначенням вжитих заходів, а в разі невиконання (часткового виконання) попереднього плану – відповідні причини;
5) інші питання місцевого значення.
5. Звіт старости перед Радою або виконавчим комітетом Ради включає доповідь про його роботу за звітний період, інформацію про хід і результати виконання місцевого бюджету в частині, що стосується відповідного старостинського округу, реалізацію затверджених Радою документів з планування розвитку Територіальної громади в частині, що стосується населених пунктів, розташованих на території відповідного старостинського округу, відповіді на запитання депутатів Ради, членів виконавчого комітету.
6. За результатами звітування старости Рада може прийняти рішення, яке містить оцінку його діяльності за звітний період, доручення та рекомендації, спрямовані на реалізацію повноважень старости, тощо.
Стаття 31. Взаємовідносини Костопільської міської територіальної громади з іншими територіальними громадами.
1. Взаємовідносини Костопільської міської територіальної громади, її органів і посадових осіб з іншими територіальними громадами, їхніми органами і посадовими особами здійснюються на принципах добросусідства, партнерства та взаємної вигоди.
2. З метою налагодження взаємовідносин, реалізації спільних проектів між територіальною громадою та іншими територіальними громадами можуть укладатися відповідні договори.
3. Співробітництво територіальних громад здійснюється у порядку, визначеному законодавством України.
4. Територіальна громада може об’єднуватися з іншими територіальними громадами в порядку, визначеному законом.
Стаття 32. Взаємовідносини Костопільської міської ради та її посадових осіб з інститутами громадянського суспільства.
1. Під інститутами громадянського суспільства розуміються: громадські об’єднання, професійні спілки та їх об’єднання, творчі спілки, організації роботодавців та їх об’єднання, благодійні і релігійні організації, органи самоорганізації населення, недержавні засоби масової інформації та інші непідприємницькі товариства і установи, легалізовані відповідно до законодавства.
2. Взаємовідносини Костопільської міської ради та її посадових осіб з інститутами громадянського суспільства здійснюються шляхом:
1) сприяння діяльності будь-яким законно сформованим інститутам громадянського суспільства, розширення їх повноважень щодо участі у вирішенні питань місцевого значення;
2) неупередженій та однаковій підтримці законної діяльності усіх інститутів громадянського суспільства, що зареєстровані чи на інших законних підставах діють у межах Територіальної громади;
3) залучення громадськості до процесу підготовки проекту місцевого бюджету, планувальних документів ради, контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, комунальних підприємств, закладів, установ та організацій;
4) забезпечення доступу будь-яких осіб, що на законних підставах перебувають у межах Територіальної громади, до консультацій та правової допомоги (у тому числі безоплатної) з питань порядку створення і діяльності інститутів громадянського суспільства;
5) стимулювання волонтерської діяльності.
3. Порядок взаємовідносин виконавчих органів Костопільської міської ради із політичними партіями, органами виконавчої влади та іншими суб’єктами владних повноважень не є предметом регулювання цього Статуту та визначається Конституцією та актами законодавства України.
Стаття 33. Участь в асоціаціях органів місцевого самоврядування та міжнародна співпраця.
1. Рада з метою більш ефективного здійснення своїх повноважень, захисту прав та інтересів Територіальної громади може об’єднуватися в асоціації органів місцевого самоврядування та їх добровільні об’єднання.
2. Рада є постійним членом у Всеукраїнській асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», Місцевій асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація відкритих міст», Місцевій асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація громад зон спостереження АЕС», Добровільному об’єднанні органів місцевого самоврядування – Асоціації «Енергоефективні міста України».
3. Членство та діяльність Ради в асоціаціях органів місцевого самоврядування та їх добровільних об’єднаннями визначається рішеннями Ради та законодавством України.
4. Рада в інтересах Територіальної громади може брати участь у міжмуніципальній, транскордонній та міжнародній співпраці, організовувати співробітництво з міжнародними організаціями у різних сферах суспільного життя.
5. Співпраця Територіальної громади з іншими територіальними громадами, асоціаціями органів місцевого самоврядування та їх добровільними об’єднаннями, реалізовується через обмін офіційними делегаціями, проведення спільних заходів, реалізацію спільних проєктів, а також іншими, передбаченими актами законодавства України способами.
6. Територіальна громада через свою міську раду, виконавчі органи ради сприяє розвитку міжнародних зв’язків, в тому числі з громадами міст-побратимів інших країн світу, здійснює обмін делегаціями посадових осіб та депутатів міської ради, керівників та представників комунальних підприємств, установ та організацій, дітей та молоді, мистецьких колективів та колективів художньої самодіяльності, спортсменів та спортивних команд тощо.
7. Для офіційного оформлення співпраці можуть укладатись угоди, меморандуми про співробітництво та побратимство.
8. Міста-побратими користуються на території населених пунктів Територіальної громади сприятливими умовами для здійснення міжмуніципального співробітництва, які визначаються відповідними угодами та актами органів місцевого самоврядування.
9. Перелік офіційних міст-партнерів та інформація про умови співпраці публікуються на офіційному сайті Ради.
10. Рада на добровільних та на договірних засадах може входити до міжнародних асоціацій та інших добровільних об’єднань в порядку, передбаченому чинним законодавством України. При входженні Територіальної громади до міжнародних добровільних об’єднань забороняється передача їм будь-яких самоврядних повноважень виконавчих органів ради та посадових осіб місцевого самоврядування.
11. Рада сприяє розвитку співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, товариствами, фондами тощо, а також з іноземними бізнесовими структурами, залученню міжнародних інвестицій, міжнародної технічної допомоги, допомоги в гуманітарній сфері тощо.
12. Уповноважений виконавчий орган ради здійснює постійний моніторинг міжнародних проєктів, які реалізуються у співпраці з міжнародними організаціями з метою соціального, економічного та культурного розвитку Територіальної громади.
13. Рада та її посадові особи, комунальні підприємства, установи та заклади, громадські організації у рамках міжнародної діяльності - можуть реалізувати іміджеві та маркетингові проєкти, які спрямовані на залучення іноземних інвестицій, грантів в соціально-економічний розвиток Територіальної громади.
14. Рада та її виконавчі органи здійснюють заходи із збереження та розвитку зв’язків з осередками української діаспори за кордоном, які об’єднують колишніх жителів громади, походження та родинні зв’язки яких пов’язані з Костопільщиною та Рівненщиною. Рада може приймати рішення про затвердження програми розвитку зв’язків з організаціями, що об’єднують представників української діаспори за кордоном.
15. Рада та її виконавчі органи сприяють розвитку міжкультурних зв’язків та ефективній реалізації культурної політики.
16. Рада може самостійно здійснювати міжнародну діяльність, крім випадків, коли згідно з чинним законодавством відповідні заходи мають погоджуватися з Міністерством закордонних справ України.
Стаття 34. Матеріальна основа територіальної громади.
Територіальній громаді належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність Територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Виключно у комунальній власності громади перебувають об'єкти, що мають важливе загальнотериторіальне значення для життєзабезпечення громади, задоволення її потреб. Перелік об'єктів комунальної власності визначається рішенням Ради. Суб'єктом права комунальної власності громади є міська громада, яка здійснює це право безпосередньо, через органи і посадових осіб міського самоврядування.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах Територіальної громади відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі за дозволу ради виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або в тимчасове користування юридичним та фізичним особам, передавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах і договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються в оренду.
Управління, відділи та інші виконавчі органи Ради є підзвітними і підконтрольними Раді та в свою чергу несуть відповідальність за майно, що знаходиться в їх управлінні.
Стаття 35. Фінансова основа територіальної громади.
1. Фінансовою основою Територіальної громади є:
1) бюджет Територіальної громади;
2) фінансові ресурси підприємств, організацій та установ комунальної форми власності;
3) інші фінансові ресурси, не заборонені законодавством України.
Стаття 36. Планування розвитку територіальної громади.
1. Планування розвитку Територіальної громади є інструментом управління її розвитком, який визначає бажане майбутнє територіальної громади та способи його досягнення, базується на аналізі зовнішнього оточення та внутрішнього потенціалу Територіальної громади і полягає у формуванні узгоджених дій, на реалізації яких концентруються її ресурси.
2. Планування розвитку Територіальної громади здійснюється з метою:
1) підвищення спроможності Територіальної громади;
2) раціонального використання ресурсів Територіальної громади;
3) досягнення бажаного рівня благоустрою території, стану інфраструктури та якості життя жителів Територіальної громади;
4) ідентифікації та інтеграції інтересів жителів Територіальної громади, суб’єктів господарювання, інших суб’єктів, органів місцевого самоврядування Територіальної громади та держави;
5) підвищення результативності контролю за досягненням поставлених цілей розвитку.
3. Рада затверджує такі документи з планування розвитку:
1) стратегію розвитку Костопільської міської територіальної громади (далі – Стратегія) та План заходів з її реалізації;
2) комплексний план просторового розвитку територій громади;
3) програму соціально-економічного розвитку Територіальної громади, яка затверджуються Радою на 1, 2 або 3 роки;
4) цільові програми з інших питань місцевого самоврядування;
5) місцеві містобудівні програми;
6) містобудівну документацію (генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій (на відповідну місцевість);
7) інші документи з планування розвитку Територіальної громади.
4. Документи з планування розвитку, стратегічні документи та щорічні звіти про їх виконання оприлюднюються на офіційному сайті Ради.
5. Затверджені стратегічні документи, строки яких виходять за межі терміну повноважень Ради відповідного скликання, зберігають чинність до закінчення їх строків та є обов’язковими до виконання для Ради всіх наступних скликань.
6. Розробка стратегічних документів з розвитку Територіальної громади відбувається із залученням громадськості у формах, визначених законом та Статутом, починаючи з етапу формування завдання на розробку цих документів або змін до них.
7. Проєкти стратегічних документів з розвитку Територіальної громади розміщуються на офіційному сайті Ради і проходять громадські слухання, результати яких публікуються на офіційному сайті Ради і враховуються при доопрацюванні цих проєктів.
8. Стратегія є комплексним стратегічним довгостроковим документом, який визначає напрямки розвитку Територіальної громади, збалансованої реалізації її екологічного, економічного і соціального потенціалу.
9. Стратегія включає заходи із покращення рівня розвитку всіх сфер життєдіяльності в Територіальній громаді, підвищення рівня комфортних та безпечних умов проживання, якісних освітніх, культурних, медичних послуг та відпочинку, надання соціальних та адміністративних послуг, розвитку транспортної інфраструктури, підвищення рівня самоорганізації жителів, сприяння розвитку середнього та малого підприємництва, сприяння залученню інвестицій, розвитку зв’язків між наукою та бізнесом та інші. План дій до Стратегії включає перелік заходів з розвитку різних сфер діяльності на короткостроковий період.
10. Заходи плану дій до Стратегії відображаються у програмі соціально-економічного розвитку та бюджеті Територіальної громади на відповідні роки.
11. По секторальних напрямках Стратегія визначає концептуальні моделі організації надання публічних послуг відповідної сфери та довгострокові плани розбудови таких моделей.
12. Стратегія розробляється на термін не менший, ніж п’ять років.
Стаття 37. Охорона довкілля.
1. Діяльність Ради та підпорядкованих комунальних підприємств, установ, організацій, їх посадових осіб з питань охорони довкілля і вирішення екологічних проблем Територіальної громади спрямовується на захист навколишнього природного середовища через підготовку і реалізацію цільових проектів з метою забезпечення сприятливих екологічних умов для проживання, праці та відпочинку жителів громади, а також формування системи контролю за станом навколишнього середовища.
2. Рада затверджує цільові програми покращення екологічного стану території громади, включає екологічні розділи до документів з планування її розвитку, вирішує питання виділення бюджетного фінансування на охорону довкілля.
3. Рада та виконавчий комітет по мірі необхідності розглядають на своїх засіданнях питання щодо екологічної ситуації на території громади і контролю за ходом виконання запланованих заходів із її покращення.
Стаття 38 Застосування гендерно-орієнтованого підходу під час планування розвитку територіальної громади.
1. Під час розроблення документів з планування розвитку Територіальної громади, проекту місцевого бюджету на наступний рік, проектів інших рішень нормативно-правового характеру обов’язково проводиться їх гендерно-правова експертиза.
2. Гендерно-правова експертиза передбачає аналіз проектів актів Ради та її виконавчих органів на відповідність принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
Стаття 39. Засади розвитку Костопільської міської територіальної громади.
1. Основні напрями розвитку Територіальної громади базуються на концепції сталого розвитку, основою якого є збалансування економічних, соціальних та екологічних аспектів людської діяльності з метою задоволення сьогоденних потреб без шкоди для інтересів майбутніх поколінь.
2. Сталий розвиток Територіальної громади базується на принципах:
1) передбачуваності та зрозумілості дій місцевої влади;
2) нарощення конкурентоспроможності Територіальної громади, впровадження інноваційно орієнтованої економічної політики;
3) ефективного розвитку інфраструктури Територіальної громади, створення умов для комфортного проживання та ведення бізнесу в громаді;
4) безперешкодного доступу населення до якісних житлово-комунальних послуг;
5) забезпечення збалансованого розвитку економіки та екології, раціонального використання природних ресурсів, стимулювання навколишнього природного середовища до відтворення;
6) енергоефективності, енергозбереження, використання відновлювальних джерел енергії для зменшення впливу на зміну клімату;
7) подолання соціальної та територіальної нерівності, боротьби із бідністю та безробіттям у Територіальної громаді, досягнення гендерної рівності;
8) забезпечення правопорядку та громадської безпеки;
9) збереження та розвитку культурної та архітектурної спадщини громади;
10) імплементації партисипативної демократії.
Стаття 40. Підстави та види відповідальності органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб, органів самоорганізації населення.
1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування Територіальної громади, органи самоорганізації населення, дозвіл на утворення яких надала Рада, несуть відповідальність за свою діяльність перед Територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами. Підстави, види і порядок їх відповідальності визначаються Конституцією та законами України, цим Статутом.
2. Порядок і випадки дострокового припинення повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування Територіальною громадою визначаються законами України.
3. Повноваження органу самоорганізації населення у разі невиконання рішень Ради, її виконавчого комітету достроково припиняються за рішенням Ради. У разі невиконання органом самоорганізації населення рішень загальних зборів жителів Територіальної громади, рішення про дострокове припинення його повноважень приймають збори. У разі порушення органом самоорганізації населення Конституції і законів України, інших актів законодавства його повноваження припиняються достроково за рішенням суду.
4. Шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування Територіальної громади, відшкодовується за рахунок коштів бюджету Територіальної громади.
Стаття 41. Форми здійснення громадського контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, органів самоорганізації населення.
1. Громадський контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування Територіальної громади та їх посадових осіб, органів самоорганізації населення здійснюється шляхом:
1) забезпечення органами місцевого самоврядування Територіальної громади та їх уповноваженими посадовими особами права кожного на доступ до публічної інформації у обсягах, передбачених актами законодавства України;
2) звітування міського голови, депутатів Ради, старост про їх роботу згідно з вимогами чинного законодавства;
3) участі жителів Територіальної громади у роботі консультативно-дорадчих органів, що створюються при Раді або її виконавчих органах;
4) подання індивідуальних чи колективних звернень громадян України та/або осіб, які не є громадянами України і законно перебувають на її території, із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються діяльності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, заяв або клопотань щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних й особистих прав і законних інтересів та скарг про їх порушення;
5) громадської експертизи діяльності органів місцевого самоврядування Територіальної громади та їх посадових осіб. Процедура проведення інститутами громадянського суспільства громадської експертизи діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування Костопільської міської територіальної громади визначається Порядком проведення громадської експертизи діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування Костопільської міської територіальної громади (додаток 6);
6) використання інших форм, передбачених законодавством.
- ПОЛОЖЕННЯ про загальні збори громадян за місцем проживання
- ПОЛОЖЕННЯ про місцеві ініціативи в Костопільській міській територіальній громаді
- ПОЛОЖЕННЯ про громадські слухання в Костопільській міській територіальній громаді
- ПОЛОЖЕННЯ про порядок подання та розгляду електронних петицій
- Положення про консультації з громадськістю в Костопільській міській територіальній громаді
- ПОРЯДОК проведення громадської експертизи діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування Костопільської міської територіальної громади
-
ПОЛОЖЕННЯ про громадський бюджет Костопільської міської територіальної громади


